Şeyhülislam Feyzullah Efendi'nin hayatı, eserleri ve Arapça şeceresi
Shyayk al-Islam Feyzullah Efendi̇'s li̇f and work and hi̇s Arabi̇c bi̇ography
- Tez No: 383737
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİ ÇÖGENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tarihin her döneminde, kendi akranlarına göre daha çok öne çıkmış kişiler olmuştur. Bunlardan biri de Şeyhülislam, Feyzullah Efendi'dir. Feyzullah Efendi, âlim olmanın yanında tasavvuf ehli olma kişiliği ile de tanınan bir zat olup, Osmanlı'da Şeyhülislam görevini de yapmıştır. Hayatının sonunda bir takım nahoş muamelelere maruz kalmıştır. Böyle bir alimin bir takım gerekçelerle sürülmesi, aşağılanması ve sonuç itibari ile öldürülmesi çok elem vericidir. Söz konusu âlim; hadis, fıkıh ve başka alanlarda da eserler yazmıştır. Bunun dışında bir de Arapça olan bir şecere de telif etmiştir. Biz de bu şecereyi tez konusu olarak seçtik. Bu çalışmanın böyle bir âlimin tanınmasında ve eserlerinin bilinmesinde bir pay alacağını ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Every period of history has been more prominent persons according to their peers. And sheikh ul islam Feyzullah Efendi is one of them. Feyzullah Efendi apart of a scholar he was a well known Tasawuf person also a scholar that is Sheikh ul İslam in Ottoman Empire. At the end of his life he has been exposed to a lot of unpleasant treatments. A scholar has been exiled,humiliated and at the end he's been killed for a number of reasons it is really heartbreaking. The scholar that we have talk about has been written books about hadith,Fıqh etc.He has been written a genealogy in arabic for his family that they are members of halveti sect.We hope that this study will take a place in the knowledge of the works of these scholars.