Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde(Kobi) bilgi sistemi uygulamalarından kurumsal kaynak planlaması sistemleri
Enterprise resource planning systems from the application of the information system in the small and medium-sized enterprises(Smes)
  1. Tez No: 208333
  2. Yazar: YASİN BIYIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜZEYME DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Kurumsal kaynak planlaması(KKP) sistemleri, günümüzde gerek ulusal gerekse uluslar arası çerçevede sınır tanımayan ve globallesen bilgi ekonomisi içerisinde ayakta kalmak hatta rekabet etmek isteyen isletmeler için oldukça önemli bilgi sistemi uygulamalardır. Bilindiği üzere kurumsal kaynak planlaması sistemleri isletmelerin Malzeme ?htiyaç Planlaması(M?P), Üretim Kaynakları Planlaması(ÜKP, M?PII) gibi ileri derece üretim planlama sistemlerinin geldiği son noktadır ve KKP sistemleri ile isletmelerin pazarlama, üretim, finans, muhasebe, lojistik gibi önemli fonksiyonları arasında bilgi entegrasyonu sağlanarak operasyonel faaliyetlerin güç kazanması sonucunda da önemli rekabet avantajları kazanılabilmektedir. Özellikle günümüz modern isletmecilik kapsamında isletmelerin hem dıs çevrelerine çok iyi adapte olmak hem de kendi yasamsal faaliyetlerini etkili bir sekilde yönetmek için KKP sistemleri oldukça önemlidir. Özünde isletmelerin bu sisteme geçmesi için tıpkı bir katalizör görevi gören KKP yazılımları karmasık ve bu yazılım projelerinin isletmelere uygulanması hem oldukça zahmetli hem de maliyeti yüksek bir süreçtir. Dolayısıyla hem Türkiye hem de dünyada kendi içlerinde sınırlı kaynaklara sahip küçük ve orta büyüklükteki(KOB?) isletmeler için bu uygulamalar kritiktir. KOB? kapsamında bulunan isletmeler için hangi KKP yazılım paketinin kullanılacağı, hangi yazılım firmasıyla çalısılacağı, maliyetin nasıl karsılanacağı, proje yönetiminin nasıl gerçeklestirileceği gibi birçok sorunun önceden belirlenerek etkili bir yöntem ile hareket edilmesi gerekmektedir. Yapılan bu çalısma ile de KOB? firmalarında bilgi sistemi uygulaması olarak KKP sistemlerinin öneminin ve kritik noktalarının altı çizilmis ve uygulama bölümünde de imalat sektöründe faaliyet gösteren KOB? niteliğindeki HAKKI USTA firmasının KKP sistemi incelenerek basarılı KKP uygulamaları için bir model olusturulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning(ERP) systems are so important information system applications for the enterprises that try to strengthen their competition energy over the national and international frame in globalling knowledge economy. As we know enterprise resource planning systems are the last point within the production planning systems like Materials Requirements Planning(MRP), Manufacturing Resource Planning (MRPII) and among the important functions of the enterprises like marketing, production, finance, accounting, logistic information integration is provided besides considerable competitive advantages is achieved due to operational activities that get strong. ERP systems are so important for modern enterprises which want both adaptation and administration. The ERP software act like a catalyzer for this system however application part of this software is so laborious and high priced, consequently these applications are so critical for the Small and Medium Sized Enterprises(SMEs) . SMEs should specify a lot issues such as which software company and package will be choosen, how the application costs will be managed, how the project management will be done. They must answer this question pre-implementation phase and make their plan within an effective methodology. With this study, tried to explain important of ERP system application in the SMEs and tried to accentuate critical points of this applications. At the final section, ERP system of Hakkı Usta Company is a SME is be investigated for arrived a model that successfull ERP implementation at the SME?s.