Thomas Hobbes'ta etik
Ethics in Thomas Hobbes
- Tez No: 383775
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ÖMER ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İngiliz filozof Thomas Hobbes'un etik anlayışının temel problem olarak belirlendiği bu araştırma ile Hobbes etiğinin kuramsal yapısını açıklamak ve onun nasıl bir etik doktrin önerdiğini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde, Hobbes'un etik görüşünün nasıl bir zeminde yükseldiğini anlamak için, onun genel felsefesi incelenerek felsefe, metot, varlık ve bilgi problemlerine ilişkin tezlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde, bir bütün olarak Hobbes'un etik anlayışı incelenmiş ve bu doğrultuda, öncelikle Hobbes etiğinin kuramsal temelleri üzerinde durularak, kuramın dayanak noktaları olan insan doğası, doğa durumu ve sosyal sözleşme gibi temel argümanlar ele alınmıştır. Yine, bu bölümün ikinci kısmı itibarıyla, Hobbes'un kuramında etik değerlerin nerede durduğu ve nasıl birer anlam içerdikleri açıklanmaya çalışılmış olup, bu bağlamda, iyi-kötü, adalet-adaletsizlik ve vicdan gibi, etik değer ve kavramların çözümlemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, Hobbes'un kuramındaki temel problemlere yer verilerek, her birinin ayrı birer sorunsal olduğu düşünülen irade özgürlüğü-determinizm ilişkisi, iyi-kötü sorunu, insan doğasının bencil betimi ve sosyal sözleşmenin yapısal çelişkileri ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise Hobbes'un etik kuramının materyalist bir ontoloji ve epistemoloji zemininde, öncelikle insan doğasının psikolojik betimini referans alan, insan merkezli seküler bir kuram olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study concerns itself with the conception of ethics in English philosopher Thomas Hobbes with a view to explaining the theoretical structure of Hobbesian ethics and determining the manner in which Hobbes presents his own ethical doctrine. In the first part, Hobbes' philosophy on the whole is analysed with a special focus on his theses concerning the problems of philosophy, method and knowledge so that the basic stepping stones of Hobbes' conception of ethics could be shed on light. The second part of the study deals with the theoretical foundations of Hobbes' ethics by way of presenting an overall analysis of the basic themes and theses such as the human nature, the state of nature and the social contract which are (widely viewed as) the building blocks of Hobbes' ethics. The latter section of this part tries to explain the place and the ultimate significance of the ethical values in Hobbes' theory; to this end, a critical survey of the ethical values and concepts such as good & evil, justice & injustice and conscience is offered. In the third part, the emphasis is on the basic problems of Hobbes' theory, all of which are considered as problematic: the relationship between free will and determinism, the problem of good and evil, the egoistical description of the human nature and the structural contradictions of the social contract. The final part of the study argues that Hobbes' ethical theory is an anthropocentric, secular theory which has as its foundation a materialist ontology and epistemology and which puts a premium on the psychological description of the human nature.