Müşteri ilişkileri yönetiminde bir araç olarak veri madenciliği ve parekende sektöründe bir uygulama
Data mining in the process of customer relationship management and an application in retail sector
  1. Tez No: 383939
  2. Yazar: ŞENOL GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı işletmelerin müşterilerden topladıkları ve veri ambarlarında depoladıkları verilerden yola çıkarak karar verme sürecinde kullanılabilecek sonuçların veri madenciliği teknikleri ile ortaya çıkarılmasıdır. Veri madenciliği çalışması ile elde edilen sonuçlarla işletme müşterilerini ortak özelliklerine göre segmente edebilecek ve müşteriye özel pazarlama etkileşimi gerçekleştirebilecektir. Geleneksel analiz yöntemlerinin yetersiz kaldığı veya hesaplamaların uzun zaman gerektirdiği çok büyük hacimli verilerde, veri madenciliğinin alternatif bir araç olarak kullanılması bu çalışmada önerilmiştir. Veri seti üzerinde RFM kümeleme algoritması uygulanmış ve veri seti içerisindeki kümeler ve ilişkiler ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this dissertation is revealing knowledge from customer data that is stored in data warehouse which is one of the data stores for using decision making processes of firms. With the outputs of this data mining process the company could segment its customers to their common features and perform specific marketing activities to them. In large volumes of data traditional analysis methods which is insufficient or computing takes long time, using of data mining as an alternative tool proposed in this study. By applying RFM clustering method on the data sets, clusters and relations was revealed.