Fuzzy cebirsel yapılar
Algebraic fuzzy structures
  1. Tez No: 38394
  2. Yazar: HAMZA MENKEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. SABRİ TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu tezde Fuzzy Cebirsel Yapılar ayrıntılarıyla incelendi. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmanın en önemli özelliği genel kavramlardan kurulu olmasıdır. Birinci bölümde [1] ve [2] kullanılarak temel kavramlar verildi. İkinci bölümde, Fuzzy Küme Teorisi ve Fuzzy Altkümelerle ilgili işlemler kısaca özetlendi. Ayrıca [ 3 ] ve [ 4 ] den yararlanılarak Cebirsel Fuzzy Sistemler ve Fuzzy Cebirsel Sistemlerde İndirgenemezlik incelendi. Üçüncü bölümde, [ 5 ] den yararlanılarak F ( S, L ) de Fuzzy Altcebirlerin ve Kapalı Sistemlerin Kafesi incelendi. Anahtar Kelinjeler : cp-fuzzy altküme, ( cebirsel ) cp-fuzzy sistem, fuzzy ( cebirsel ) kapalı sistem, fuzzy kapanış operatörü, kalıtsal içerme operasyonu, cp-fuzzy asal (maksimal) altküme, indirgenemez eleman, fuzzy universal cebir, fuzzy altcebir. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY ALGEBRAIC FUZZY STRUCTURES In this thesis, Algebraic Fuzzy Structures considered in details. This work has three sections. The most important property of this work is based on general concepts. In the first section, using [1] and [2] the basic consepts are given. In the second section, Fuzzy Set Theory and the definitions of the operations for Fuzzy Subsets are shortly summarized. Moreover, in this section using [3] and [4], Algebraic Fuzzy Systems and Irreducibility in Algebraic Fuzzy Systems are studied. In the third section, using [ 5 ], Lattice of Fuzzy Subalgebras and Closure System in F ( S ) are studied. Kev Words : Fuzzy (p-subset, fuzzy ( algebraic ) qp-system, closure ( algebraic ) fuzzy system, closure operator, inclusion invariant binary operation, prime ( maximal ) fuzzy (p-subset, irreducible element, fuzzy universal algebra, fuzzy subalgebra. Ill