Bazı fuzzy cebirsel yapılar
Some fuzzy algebraic structures
  1. Tez No: 233201
  2. Yazar: SİBEL YURDUSEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde fuzzy kümeler ve fuzzy kümeler üzerinde tanımlanan küme işlemleri verilmiştir. Üçüncü bölümde fuzzy gruplar incelenmiştir. Dördüncü bölümde fuzzy halkalar araştırılmştır. Son olarak beşinci bölümde ise fuzzy grupların ve fuzzy ideallerin kartezyen çarpımı çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five parts. The first part has been reserved for the introduction. In the second part, fuzzy sets and sets operations which is defined on fuzzy sets have been given. In the third part, fuzzy groups have been investigated. In the fourth part, fuzzy rings have been examined. Finally in the fifth part, the cartesian product of fuzzy subgroups and fuzzy ideals have been studied.