Yönetici hemşirelerde problem çözme ve karar verme becerileri (İzmir güney bölgesi eğitim ve araştırma hastaneleri örneği)
The ability of problem solving and decision making in nursing managers (Sample for training and research hospitals in southern region of İzmir)
- Tez No: 383978
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT DEVEBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yöneticilerde problem çözme ve karar verme becerilerinin gelişmesinin, insan kaynaklarının etkin kullanılması ve ekonomik avantajlar sağladığı bilinmektedir. Hemşirelik mesleğindeki yönetici konumundaki hemşirelerde, problem çözme ve karar verme becerilerinin gelişmesi, insan sağlığı ile doğrudan ilintili olan bu meslekte, uygulama sonuçları açısından hayati öneme sahiptir. Yönetici hemşirelerin ortaya çıkan problemler karşısındaki tutumları, problem çözme sürecindeki etkinlikleri ve problemi çözmeye yönelik karar vermeleri, insan sağlığı ve dolayısı ile insan hayatının devamı için önem taşımaktadır. Yönetici hemşirelerde problem çözme ve karar verme sürecinde yaşadıkları zorlukları belirlemek ve çözüm yolları geliştirmek amacıyla araştırma yapılmıştır. Bu araştırmanın evrenini İzmir ili Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği bünyesinde yer alan üç Eğitim ve Araştırma Hastanesi, örneklemini ise yine bu hastanelerde yönetici olarak çalışmakta olan hemşireler oluşturmuştur. İzmir ili Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği bünyesinde yer alan 15 hastanenin sadece 3 tanesi eğitim ve araştırma hastanesi olup, bu hastanelerde toplam 106 hemşire yönetici pozisyonunda görev yapmaktadır. Araştırma verilerinden %95 güven aralığında ve %5 hata payında sonuçlar alınabilmesi için, 89 yönetici hemşireye anket uygulanmış ve yönetici hemşirelerde problem çözme ve karar verme becerilerinin gelişimi ile bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesine çalışılmıştır. Ayrıca, yönetici hemşirelerde problem çözme ve karar verme becerilerini etkileyen kişisel (demografik) faktörlerin etki düzeyleri irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler :Yönetici Hemşire, Problem, Süreç, Problem Çözme, Karar Verme
Özet (Çeviri)
Managers in the development of problem solving and decision makings kills, it is known that the effective use of human resources and economic advantages. Nurses in executive positions in the nursing profession, the development of problem solving and decision making skills in this profession, which is directly related to human health, are of vital importance forth implementation results. The problem saris attitudes of nurse managers, problem-solving and decision-making processes in activities aimed at solving the problems of human health and therefore it is important forth continuation of human life. Nurse Managers to identify their difficulties in problem solving and decision-making process and there search was conducted in order to develop solutions. The universe of the city of Izmir, Southern Association of Public Hospitals Education and Research Hospital, located three at the General Secretary at within this research; the sample was composed of nurses who are still working as a manager in the hospital. Izmir province of Southern Union General Secretariat of Public Hospitals 15 hospital sonly 3 of the mare on-site training and research hospital, serving a total of 106 nurses in this hospital administrator position. In order to get results in the 5% margin of error confidence interval Research 95% of the data, 89 nurse managers in the survey applied and manage problems in the nurses solving and studied decision making to determine the factors influencing them with the development of skills. In addition, nurse manager in problem solving and decision making skills that affect personal (demographic) the level of impact factors are discussed. Key Words : Nurse Administrator, Problem, Process, Proble Solving, Decision Making