Bankacılık sektöründe yönetim bilişim sistemleri ve sistemin çalışanlar üzerindeki etkisi hakkında bir araştırma
Management information systems in the banking sector and system research about effect on employees
  1. Tez No: 383977
  2. Yazar: UĞUR ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında yönetim bilişim sistemlerinin bankalar için önemi ve bu teknolojilerin çalışanların iş hayatı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde bilişim sistemleri ve bilişimin en önemli kollarından biri olan yönetim bilişim sistemleri hakkında, üçüncü bölümünde ise banka kavramı ve bankacılık sektörü hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde bankacılık sektöründe çalışanlar üzerinde yapılan anket çalışması bulunmaktadır. Çalışmanın uygulama kısmında teknolojinin bu kadar yoğun kullanıldığı bankalarda kullanıcıların bilişim sistemleri kullanımı ile elde ettikleri verimlilik, sektördeki yeniliklerin takibi, zaman tasarrufu, yöneticilerin yönetimsel performansları, işlemsel hata ve riskler ölçülmeye çalışılmış ve elde edilen sonuçlar hiçbir kurum ve kişi için genellemeye tabi tutulmadan değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Bankacılık, Bilişim Sistemleri, Banka Teknolojileri.
Özet (Çeviri)
This dissertation reviews the importance of management information systems for banks and effects of these technologies on employees' work life. In Chapter 1 and 2, theoretical knowledge on information systems and management information systems-one of the major branches of informatics- is given, and Chapter 3 presents theoretical information on the concept of banking and banking industry. Chapter 4 contains a survey study conducted on employees in banking sector. The application part of the study tries to measure the obtained efficiency of the users taking the advantage of information systems, and pursuit of innovation in the sector, saving time, administrative performance of the managers, operational errors and risks in the banks in which technology is heavily used, and the outcomes obtained have been assessed without being subjected to any generalization that applies to officials or institutions. Key Words : Banking, Information Systems, Banking Technologies.