Hastane yöneticilerinin çalışanları ile yaşadıkları çatışma nedenleri ve çözüm yolları uygulamaları (Diyarbakır ili hastaneleri örneği)
Employees of hospital managers that they conflict with the law causes and solutions applications (Diyarbakır provincial hospitals case)
- Tez No: 383979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, hastanede çalışanlar ile yöneticiler arasında çıkabilecek bir çatışma durumunda yöneticilerin hangi yöntem ile bu çatışmayı yöneteceğine dair bir yöntem belirlemek ve çatışma yönetiminin önemini ortaya koymaktır. Örgüt içinde yaşanacak muhtemel çatışmaları etkin ve verimli bir şekilde yönetebilmek, küçük veya büyük çatışmalarda yöneticinin yapabileceği müdahale stilleri üzerinde durulmaktadır. Yönetici tarafından bilinçli olarak yapılacak bir müdahale, çatışmanın örgüte verebileceği zararı bertaraf edebileceği gibi örgütün etkinliği ve verimliliği üzerinde olumlu etkileri olabilir. Bu çalışmada hastanede çatışma nedenleri ve çatışma yönetim stilleri ele alınmaktadır. Amaç ve yöntem kısmında araştırmanın tipi, araştırmanın yeri, güven ve örneklem, verilerin toplanması, çalışmanın yürütülmesi ve istatistik analizler yapılmıştır. Bu çalışma da Diyarbakır ilinde bulunan hastanelerdeki yöneticilerin çatışma nedenlerine ilişkin görüşleri ve bu çatışmaya ilişkin çözüm yöntemlerinin değerlendirilmesi ele alınmaktadır. Anahtar Kelimeler : Hastane yöneticisi, çatışma, verimli, çatışma nedeni, çatışma çözüm yöntemi,
Özet (Çeviri)
The aim of this study was in the hospital in the event of a conflict may arise between employees and managers with the method by which to determine a method that will manage this conflict and conflict management to determine the significance. The probable conflicts within the organization to effectively and efficiently manage a small or large, can interfere with the administrator's conflict styles are emphasized. Made a conscious intervention by the administrator, the organization of the conflict may be entitled to dispose of loss can have positive effects on the efficiency and effectiveness of the organization. In this study, the causes of conflict and conflict management styles are addressed in the hospital. Objectives and methods of research on the type of research in trust and sampling, data collection, and statistical analyzes were carried out the execution of the study. This study Diyarbakir views on the causes of conflict managers in hospitals in the province and evaluation of solution methods for these conflicts are handled. Key Words : Hospital administrators, conflict, efficient, cause conflict, conflict resolution method,