Türkiye'de katılım bankalarının finansal kiralamadaki yeri, diğer finansal kiralama şirketleriyle karşılaştırılması ve sektörde sukuk uygulaması beklentileri.
Place of the participation banks in turkey in leasing, its comparison with other financial leasing companies and sukuk(Leasing Certificates) application prospects in the sector.
- Tez No: 384094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Reel ekonomiye finansman sağlayan katılım bankaları için finansal kiralama önemli ve fonksiyonlarına da son derece uygun bir ürün çeşididir. Özel sektörün finansman kaynakları arasında Avrupa ile kıyaslandığında Türkiye'de leasing halen çok düşük bir seviyede yer almaktadır. 6361 sayılı yeni kanun ile getirilen hizmetlerin kapsamının genişletilmesi, fonksiyonel bir birliğin kurulacak olması gibi düzenlemelerle sorunların önemli ölçüde çözülmesi hedeflenmektedir. Yeni kanun ile leasing, Türkiye'nin büyümesi ve gelişmesinde önemli bir rol üstlenmiş olup, yatırımcıların finansman temini için yönlendikleri ciddi bir kaynak durumundadır. Son yıllarda hazine bonosu ve mevduat gibi konvansiyonel yatırım araçlarının cazibesini görece yitirmesiyle sektörde yeni borçlanma araçlarına ilgi artmakta, alternatif yatırım araçlarına yönelme de bu anlamda önem kazanmaktadır. Hazine Müsteşarlığı'nın kısa süre önce ilk ihracı gerçekleştirdiği İslami bir borçlanma aracı olan sukuk da bu alternatif yatırım enstrümanlarından birisidir. Bu ihracın bir gösterge oluşturması ve özel sektörü tetiklemesi ile Körfez yatırımcılarının ilgisi düşünüldüğünde Türkiye'nin daha önce yeterince çekemediği İslami yatırımcı kitlesinden kısa-orta vadede milyarlarca dolarlık fon sağlaması beklenmektedir. Küresel çalkantılardan daha az etkilendiklerinden global kriz sonrası öne çıkan İslami borçlanma piyasalarına sadece İslami koşullarda yatırım yapanlar değil, yatırımlarını çeşitlendirmek isteyen klasik tahvil yatırımcılarının da oldukça ilgi gösterdikleri dikkat çekmektedir. Ülkemizde gerek ekonomi yönetiminin son günlerde kamu bankalarının da katılım bankacılığı sektörüne girmesi yönünde karar alması, gerekse kira sertifikası konusundaki gelişmeler sektörün büyüme hızını artıracağı yönünde beklentilere yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
For participation banks who finance real economy, financial leasing is a vital product and also an exceedingly fit option for their functions. Leasing in Turkey is still at low levels in comparison to Europe. Solving problems at a considerable extend is aimed by expanding the scope of services comes with the new law No: 6361 and establishing a functional unity. Leasing, under the new law, has undertaken an important role in development and growth of Turkey and is an important source of finance for investors . With the relative loss of the charm of conventional investment instruments such as treasury bonds and deposits in recent years, tendency towards new debt instruments has been increasing and in this sense, preference of alternative investment instruments has been gaining importance. As an Islamic investment instrument recently issued by The Undersecreteriat of Treasury, sukuk is also one of these alternative investment instruments. With this issueance being an indicator and triggering the private sector, billions of dollars of fund is expected in short-mid term from Islamic investors around Gulf region whom Turkey has not been able to attract efficiently. Coming to the forefront after global crysis for being less affected from global turmoil, Islamic loan markets have become a center of attention not only for Islamic investors but also conventional stock investors who want to diversify their investments. In our country, either economy administration's recent decision for public banks entering participation banking sector or developments on lease certificate have caused expectations towards increased growth rate in the sector.