Geçmişten günümüze ferahfezâ makamı
From past to present the makam ferahfeza
- Tez No: 384137
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SITKI BAHADIR TUTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ferahfezâ makamının; tarihçesini, yapısını, dizi benzerliği taşıyan makamlarla mukayeselerini, nazariyat kitaplarındaki tariflerini konu alan ve eser incelemelerini barındıran bu çalışma,“Giriş”, Üç bölüm,“Sonuç”ve tıpkıbasım notaların yer aldığı“Ekler”kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında, çalışmaya zemin oluşturmak maksadı ile Türk Müziği nazariyesinin gelişimi ve temelleri ile ilgili bilgiler sunulmuş,“Makam”terimi tartışılmış ve müzik adamlarının makam tariflerine yer verilmiştir. Birinci Bölümde, Ferahfezâ makamının tarihi ile yaygınlaşmış yaklaşımların Ferahfezâ makamı tariflerine yer verilmiş, ayrıca bölüm sonunda benzer dizi özellikleri gösteren makamlarla mukayeseler yapılmıştır. İkinci ve Üçüncü Bölümlerde,“Ferahfezâ Başlığını Taşıyan İlk Eserler”ve“Ferahfezâ Makamında Günümüze Kadar Bestelenen Diğer Eserler”başlıkları altında eserler incelenmiş, eserlerin seyir özellikleri hakkında tablolar sunulmuştur. Çalışmada değerlendirilen malzeme, TRT arşivindeki eserler ile sınırlandırılmıştır. Sonuç kısmında, geçmişten günümüze kadar çeşitli yayınlarda yer alan Ferahfezâ makamı tarifleri ile çalışmada inceleme sonuçları karşılaştırılmış ve gözlenen örtüşme\ayrışma tartışılmıştır. Çalışmanın Ekler kısmında, TRT Türk sanat müziği repertuarında kayıtlı Ferahfezâ eserlerin notalarına yer verilmiştir. İncelemeler sırasında iki eserin bu makamdan olmadığı, iki eser notasının da tekrarlanmış nota olduğu görülmüştür. Repertuar listesinde adı geçmekle beraber notası mevcut olmayan eserler ayrıca belirtilmiştir. Çalışmada 153 eser incelenmiş hata görülen 4 eserin notalarına“Ekler”kısmında yer verilmemiştir. Ayrıca bu dört eser çalışmanın güvenilirliği açısından, istatistikî veriler hazırlanırken de göz ardı edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study handles the history and structure of Ferahfeza makam, comparisons with other similar makams, also includes analysis of works. It consists of“introduction”,“three main chapters”,“conclusion”and also“appendixes”which include exact copies written music. In the introduction part, the information about the development and basis of the Turkish music theory in order to form basis of the study has been presented.“Makam”term has been argued. Also this part includes makam descriptions of some important musicians. In the first chapter, it has been mentioned that the descriptions of the common approaches with history of the Ferahfeza makam. Comparisons between Ferahfeza makam and similar makams have been made at the end of this chapter. In the second and third chapters, the works has been studied carefully below the headings:“First Works On Ferahfeza heading”and“Other Works on Ferahfeza Makam composed Up to Now”. The charts about the route characteristics has been presented. The works in the study has been bordered with the works on TRT archives. In conclusion, written theoretical informations and the results of work analizing in the study up to now has been compared and also observed overlap and decomposation has been discussed. The appendixes involve Ferahfeza works' written music which have been registered in TRT Turkish Art Music repertoire. During searching, it has been seem that two works has not been on Ferahfeza makam and two works' notes have been repeated notes. It has been also indicated that although there have been some works which apeear in the repertoire list, they have not got written music. In the study, 153 works have been examined on the other hand incorrect 4 works' written music has not been included in appendixes. Also, these 4 works have not been taken into consideration as preparing statistical data for he security of the study.