Antik dönemde Ödemiş ve çevresi
Ödemiş and i̇ts surrounding in Ancient Period
- Tez No: 384144
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR TANRIVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Antik Dönem Ödemiş ve Çevresi" adlı tez çalışmasında Ödemiş'in yoğunlukla Roma Dönemi yazıtları, sikkeleri ve diğer arkeolojik verileri değerlendirilerek, antik dönem Ödemiş bölgesini genel tarihi, lokalize edilebilen yerleşimleri, dini, ekonomik yapısı, yönetimi ve diğer yerleşimlerle ilişkileri ele alınmıştır. Yoğun bir şekilde dokuma, bağcılık, madencilik ve hayvancılık yapıldığı, çeşitli mesleklerdeki kişilerin ve esnafların varlığı, kurulan dernek ve vakıflar, kamuya açık yapılar ve bu yapılara yapılan finansal yardımların yapıldığı epigrafik ve arkeolojik verilerden bilinmektedir. Ayrıca sportif, ticari ve bazı yönetimle ile ilgili faaliyetler, Ödemiş'in çevre yerleşimlerle ilişkilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
İntensity the Roman Period inscriptions, coins and other archaeological data examined and has been compiled about general history of Ödemiş, can be localized settlements, religious, economic structure, management and relations with other settlements in the named thesis“Ödemiş and İts Envroment in Ancient Period”. Weaving, viticulture, mining and animalcule are daily bread of ancient Ödemiş demos. Various professions, established associations and foundations, public buildings and financial assistance made to this structure are known from the data made epigrafik and arkelojik. Also sporting, commercial and administrative activities are shows Ödemis relations with the surrounding settlements.