Ödemiş – birgi göynekleri örneğinde güncel kadın giysi tasarımları
Actual women clothing designs in the case of Ödemiş-Birgi goyneks (Sarks)
  1. Tez No: 596500
  2. Yazar: MERAL ŞAHİN KUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAİLE RENGİN OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Birgi, Ege Bölgesi'nde, İzmir il sınırlar içinde, Ödemiş'e bağlı bir bucak merkezidir. Birgi tarihsel süreçte; Antik dönemden Beylikler dönemine, Osmanlı İmparatorluğu'na dek tarihi eser çeşitliliği ve zenginliği açısından özel bir konuma sahiptir. Küçük menderes havzasının bu özgün yerleşimi kimi zaman; deri, ipekböcekçiliği ve dokumacılık alanında üretim yaparak bunların ticaretiyle en zengin şeklini bulmuş bir merkezdir. Büyük bir kültürel mirasa ve doğal zenginliklere sahip olan ödemiş yöresinde; ödemiş ipeği, ipekçiliği ve dokumaları ile el sanatları içerisinde eskilere dayanan zengin bir birikimin ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar yöre halkının günlük yaşamında; iç çamaşırından, mendiline, çarşafına ve çeşitli örtülere kadar her alanda kullanılan dokumalardır Konusu“Ödemiş – Birgi Göynekleri örneğinde Güncel Kadın Giysi Tasarımları”olan araştırmada; Ödemiş - Birgi yöresinin geleneksel giysilerden olan göyneklerden yola çıkılarak günün moda trendlerine uygun giysi tasarımlarının oluşturulması ve böylece önemli bir kültür unsuru olan geleneksel giysilerin izlerinin silinmemesi, ayrıca moda ve giyim sektöründe sürdürebilirliğin sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik yörede bulunan geleneksel kumaşlar dantel ve iğne oyaları detaylandırılarak altı adet günümüz modasına uygun giysi tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Birgi is in aegean region. It is in the province of İzmir It is connected to Ödemiş. Birgi in historical preod from ancient preriod to hackneyed period and to Ottoman period has impartant location . In Küçük Menderes basin, ıt is the center of trade with silkworm, leather and weaving. In Ödemiş which have enormous cultural heritage and natural beatities we cav see ödemiş silkworm, silkworm trade and weaving and handicraft . These are weavings which loca clothing people use in Daily life for example underwear cloths, handkerchief, sheet and a lot of cavers. In research which the name of Ödemiş –Birgi sheets“trend women cloth designs.”It is aimed to protect traditional regional ctoths and use in fashion and clothing sector and be sustainable in fashion and clothing sector. It is set fort from traditional sheets and designed fashionable clothes; fort his aim six fashionable clothes are designed detailing traditional clothes with lace and needle lace.