Delici göz yaralanmaları
- Tez No: 384211
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET DÜRÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç Delici göz yaralanmaları olgularının demografik verilerini, tedavi ile görsel prognozlarının durumunu, gelişen komplikasyonları ve tedavilerini 20 yıllık deneyim ışığında ortaya koymak; konuyla ilgili epidemiyolojik veritabanına zemin hazırlamaktır. Gereç ve Yöntem Çalışmamız kapsamında 542 hastanın 554 gözünün kayıtları retrospektif olarak incelendi. Yaş, cinsiyet, etkilenen göz, ortalama takip süresi, yaralandığı dönem, yaralanma etyolojisi, sosyal çevre, yara lokalizasyonu, yaralanmaya neden olan cisimlerin özellikleri, yabancı cisim varlığı, niteliği ve yerleşimi, başvuru süresi, ilk ve son vizitlerdeki GK'leri, yaralanmaya eşlik eden patolojiler, uygulanan primer ve sekonder cerrahiler ile gelişen komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular Olguların % 80.8'i erkek, % 19.2'si kadındı; % 33.9'u 15 yaştı. En sık yaralanma sebebi ev (% 29.2) ve sanayi kazaları (% 22.5) olarak saptandı. En sık yara lokalizasyonu % 55.8 ile korneal yaralanmalarken; en sık görülen yaralayıcı cisimler % 48.6 ile kesici-delici cisimlerdi. Olguların yaklaşık % 84'ünde başlangıç GK 5 mps ve altındaydı. Son GK 0.1 ve üzerinde olan olguların oranı ise % 51'di.
Özet (Çeviri)
Aim To evaluate the demographic data, visual prognosis after treatment, complications and their management in patients with penetrating eye injury. Material – Method The medical records of 542 patients (554 eyes) were examined retrospectively. Information recorded included age, sex, laterality, mean follow-up period, timeline of injury, aetiology of injury, social environment, wound localisation, main features of the objects causing injury, foreign bodies (FBs) and their characteristics , localisation of the FBs, time lag between injury and surgery, preoperative and final best-corrected visual acuity (BCVA), concomitant pathologies, complications, primary and secondary surgeries. Results Of the 542 patients, 80.8 % were male and 19.2 % were female; 33.9 % were younger than 15 years, % 66.1 % were older than 15 years. The most frequent types of injury were home-related injuries (29.2%) and work-related injuries (22.5%). While the most common localisation of the wound was corneal (55.8 %); the most frequent type of penetrating objects were sharp objects (48.6 %). Preoperative BCVA was worse than counting fingers from 5 meters in 84 % of 554 eyes. The rate of the eyes which had a final BCVA > 0.1 was 51 %.