Yaşlılarda dejeneratif aort kapak darlığı gelişmesinde oksidatif stresin rolü var mı?
  1. Tez No: 384212
  2. Yazar: CHANİFE MEMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN ÖZENCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  6. Anahtar Kelimeler: (Süperoksit dismutaz, katalaz, glutatyon peroksidaz, kalsifik dejeneratif aort darlığı), (Superoxide Dismutase, Catalase, Glutathione Peroxidase, Calcific Degenerative Aortic Stenosis)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Kalsifik dejenaratif aort darlıkları (KDAD) yaşlanmakta olan nüfusu etkileyen, ilerleyici ve aort kapak replasmanı gerektirebilecek bir hastalıktır. Yaş, cinsiyet, tütün kullanımı, Tip 2 diyabet, hipertansiyon ve hiperlipidemi bu hastalığın ilerlemesinde oksidatif stres yaparak etki gösterirler. Çalışmamızda KDAD olan hastalar ile aynı yaş grubunda ve benzer risk faktörlerini barındıran iki grup kesitsel olarak değerlendirildi. Materyel metod: Vücuttaki oksidatif stresin göstergesi olan süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve katalaz (CAT) aktivitelerinin farklı olup olmadığını araştırıldı. Her iki grup ekokardiyografik olarak KDAD açısından değerlendirildi ve her iki grubun enzim düzeyleri çalışıldı. Sonuç: Oluşturulan gruplar arasında hiperlipidemi dışında diğer risk faktörleri benzer bulundu(p>0,05). KDAD grubunda düşük yoğunluklu lipid düzeyleri(LDL) diğer gruba göre fazla izlendi(123,6(±37)mg/dl, 99,3(±38)mg/dl:p0,05). GSH-Px aktivitesi KDAD grubunda yüksek bulundu(0,19±0,03 IU/ml, 0,16±0,03IU/ml:p0,05). Yorum: Çalışmamız; oksidatif stresin bir göstergesi olarak GSH-Px aktivitesindeki artışı göstermektedir ve bu sonuç; daha önce yapılmış çalışmalarda saptanmış oksidatif stresin KDAD'da bir risk faktörü olduğunu destekler niteliktedir. GSH-Px'deki artış reaktif oksijen türevlerinin (ROT) vücuttan uzaklaştırılması için oluşan bir savunma sistemi olabilir. ROT 'lerinin doku düzeyinde oluşumunun değerlendirilmesinde serum antioksidan mekanizmalarının ne düzeyde etkili olduğunun gösterilmesi daha fazla araştırılması gereken bir konudur.
Özet (Çeviri)
Acknowledge: Calcific degenerative aortic valve stenosis (CAVS) is a progressing disease which is affecting aging population and may require valve replacement. Age, sex, smoking, type 2 diabetes, hypertension, and hypercholesterolemia have been important factor for progression of this disease by oxidative stress. Aim: In our study two groups has been created among the patient who have same risk factors and has been eligible for study protocol with CVAD or normal aortic valve. Material and method: Thirty patients for each group selected from the outpatient clinic of Ankara University Cardiology department. For oxidative stress indicator superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutation peroxidase activities were measured in two groups. Echocardiography performed for each patient to show aortic valve stenosis. Results: CVAD group had elevated serum low density lipid profile (123,6 (±37) mg/dl, 99,3(±38) mg/dl; p0, 05).GSH-Px was different among the groups (0,19±0,03 IU/ml, 0,16±0,03 IU/ml; p0.05). Conclusion: In our investigation we showed that GSH-Px levels might be elevated because of oxidative stress which has been demonstrated in previous studies as a risk factor for CVAD. GSH-Px levels might be elevated to confound reactive oxygen radicals as a scavenger mechanism. Further investigation requires tissue and blood examinations to understand“ROR how can be affected by blood antioxidant mechanism?”