Türk sinemasında nörolojik belirtiler
Nerological symptomps in Turkish cinema
  1. Tez No: 384229
  2. Yazar: MUSTAFA AYKUT KURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL AYDIN, PROF. DR. ADİL ÇULCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
1970 - 2011 yıllarını kapsayan 500 adet Türk filminin taranması sonucunda 31 film nörolojik semptomlar açısından incelenmeye uygun bulunmuştur. Bu semptomlardan 15 tanesi hareket bozukluklarıyla ilgili olup bunlardan 10 tanesi motor paralizi ve bunlardan 6 tanesi üst motor nöron (5 inme 1 SP) 2 tanes, alt motor nöron (1 polio,1 pleksopati) ve 2 tanesi kortikal hareket kaybı (demans) olup kalan 4 tanesi istemsiz haraketler (2 tanesi tik,1 esansiyel tremor,1 istirahat tremoru) ve 1 adet postür bozukluğudur (fleksiyon postürü). Nöbet ve baygınlık şeklinde olan semptomlar ise 7 tane nöbet(6 epilepsi, 1 tm). Nöbetlerin beş tanesi JTK tipi nöbet olup iki tanesi kompleks parsiyel nöbettir 4 presenkoptur (4 tm). Yedi tanesinde demans semptomları ve 3 tanesinde amnezi semptomları mevcuttur. Beyin tümörünün vurgulanmak istendiği filmlerde kafa içi basınç artışına bağlı jeneralize semptomlar olan baş dönmesi,bilinç bozukluğu ve görme kusuru ön planda kullanılmış olup 1975 yapımı olan Pisi Pisi filminde görme kusuru semptomuna yer verilmemiş, bunun yerine fokal bir semptom olan nöbet kullanılmıştır. Demansın işlendiği filmlerde yakın ve uzak bellek kaybı, disinhibisyon ve prosopognazi semptomları kullanılırken, demansın son döneminde bulunan karakterlerin tasvirinde apati, afazi ve motor fonksiyonların kaybını gösteren bulgular kullanılmış ve bu karakterler yatalak ve bakıma muhtaç olarak gösterilmiştir. Post travmatik amnezi ise daha çok komedi filmlerinde kullanılmış olup semptomların analizinde sendromun nörolojik veya psikiyatrik temelinin sınırlarının tam çizilemediği ve genelde iç içe geçtiği görülmüştür. Türk sinemasında nöbet incelendiğinde ise nöbetlerin en sık jeneralize tipte olduğu, en yaygın kullanılan semptomun tonik kasılmalar olduğu ve bu semptomu bazen klonik konvülsiyon hareketlerinin izlediği görülmüştür. Bu semptomun dışında absansı andıran dalma ataklarının nöbet tasvir edilirken sıkça kullanılan diğer bir bulgu olduğu tespit edilmiştir. İnme açısından Türk sinemasını incelediğimizde ise inme sonrası oluşan kas gücü kaybının sıklıkla kullanıldığını fakat 1982 yılı yapımı olan İffet ve 2010 yılı yapımı olan Atlı karınca filmlerinde olduğu gibi kas gücü kaybının lokalizasyonunda hata olduğu ve bu konuda yapımcıların yetersiz olduğu görülmüştür. Semptomlara kronolojik açıdan bakıldığında ise inme ve demans ile ilgili semptomları konu alan filmlerin son yıllarda artış göstermiş olduğu ve genellikle filmlerdeki karakterlerin dramatik yapısını kuvvetlendirmek için kullanıldığı görülmüş olmakla birlikte 2008 yapımı olan Pandora'nın Kutusu ve 2011 yapımı olan Çınar Ağacı filmlerinde ise demans olan ana karakterlerin semptomlarının tüm filmin iskelet yapısını oluşturan ana bir tema olarak vurgulandığı görülmüştür. Sinemada nöbet ise hem geçmişte hem de günümüz sinemasında sıklıkla kullanılmış olup eski dönem sinemasında kullanılan mitlerin günümüz sinemasında da devam ettiği görülmüştür. Polio ve kuduz gibi geçmişte sıkça görülen fakat günümüzde ender rastlanılan hastalıklar son dönem sinemada yer bulamamışlardır.
Özet (Çeviri)
In this review neurologic symptoms in Turkish films were examined. 31 out of 500 Turkish films were found proper for examination with regards to neurologic symptoms between 1970-2011. 15 movies were relevant to movement disorders. 10 out of 15 movies are about motor paralize Those are 6 out of 10 first motor neuron (5 stroke,1 CP) 2 out of 10 are second motor neuron (1 polia,1 pelexopati) and the other sypmtoms are movement disorders and postural defect (2 tic,1 essential tremor,1 tremor at rest) and 1 symptom is postural defect (1 stooped posture). 10 movies were relevant to seizure and faint. Those are 7 out 10 seizure (6 epilepsy, 1 brain tumor). Five films have covered the TJK type of seizures and two film shave covered complex partial seizures and the other symptoms are presyncope (brain tumor). And 7 of the remaining symptomsare demantia and the other 3 symptoms are amnesia. Generalized symptoms due to increased intracranial pressure which are dizziness, impairment of consciousness, visual defectsused at the forefront to emphasize the brain tumors in the films. The symptom of visual defects is not mentioned, but rather a seizure which is a local symptom is used in the movie Pisi Pisiin 1975. The movies that dementiais mentioned, memory loss, disinhibition and prosopognaz as symptoms. Meanwhile apathy, aphasia and the signs of losing motor function are used to recognizethe characters in the last period of dementia. These characters were shown as bed ridden and in need of care. Post-traumatic amnesia, used mostly in comedies. During the analysis of the symptoms, we noticed that boundaries of syndrome's neurological or psychiatrical basis can not be fully drawn and are often seen as intertwined When the seizures analyzed in the Turkish films, the generalized types of seizures was found as the most common type of seizures and meanwhile the most common symptom was tonic convulsions and these symptom sometimes was followed byclonic convulsion movements. Except these symptoms, falling outside attacks which resembles absence seizures were found other commonly used depicted finding When we examine the stroke in Turkish cinema we saw that the post-stroke muscle strength loss is frequently used, but in 1982 the construction of the İffet, and in 2010 made Atlı Karınca we saw that localization of the loss of muscle strength is used as wrongly and it is because of insufficient producers. If we analyze the symptoms in chronological perspective, the stroke and dementia symptoms related to the subject area of the films increased in recent years has demonstrated, and these symptoms are often used to amplify the dramatic structure of the characters. Nonetheless in the films of 2008 made Pandora'nın Kutusu and 2011 made Çınar Ağacı, main characters' symptoms of dementia which constitute the framework of the entire film has been shown to be highlighted as a major theme. Seizures at the cinema has often been used in both past and todays cinema. In conjunction we saw the myths of ancient times of cinema is continuing in todays cinema as well. The diseases as polio and rabies that often seen in the past but rarely encountered in recent times could not find place in recent cinema.