Erken evre küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde sublobar rezeksiyonlar
Sublobar resection in early-stage non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 384228
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ENÖN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Erken Evre Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanserlerinde Sublobar Rezeksiyonlar Akciğer kanseri dünya genelinde en önemli sağlık sorunlarından biridir. Hastalık tanı konulduğunda yüksek oranda ileri evrededir. Akciğerde sınırlı lezyonu olan hastalarda cerrahi, primer ve en etkili tedavi şeklidir. Güncel yaklaşımda lobektomi ve pnömonektomi; rezeksiyonu tolere edebilecek primer AK hastalarında standart operasyonlardır. Bazı araştırmacılar ise seçili hasta gruplarında SR'ın lobektomiye benzer sonuçlar vereceğini savunmaktadır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda AK ön tanısı veya tanısı ile Ocak 2001- Ağustos 2013 tarihleri arasında opere edilerek SR uygulanan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Yaş, cinsiyet, komorbid hastalıklar, hastanede yatış süresi, sigara içiciliği, cerrahi sınır, visseral plevra invazyonu, tümörün cerrahi sınıra uzaklığı, tümör boyutu, patolojik N durumları, hücre tipi, tümör lokalizasyonu, nüks vb. açısından incelenerek sağkalım üzerine etkileri belirlenmeye çalışıldı. Çalışmaya alınan 63 hastanın 52'si (%82,5) erkek, 11'i (%17,5) kadın olup yaş ortalamaları 64,52 idi. En sık semtom dispne (%15,8) idi. SR için hasta seçiminde kabul gören kriterler olan yaş, komorbid hastalık varlığı, SFT kısıtlılığı, tümör boyutu, tümör histolojisi, rezeksiyon tipi gibi kriterler için gruplar arasında istatistiksel anlamlı sağkalım farkı saptanmadı. R0 grubunda ortalama sağkalım 74,1 ay, R1 grubunda ise 32,2 ay idi.
Özet (Çeviri)
Sublobar Resection In Early-Stage Non-Small Cell Lung Cancer Lung cancer (LC) is one of the most important health problems around the world. The disease is generally in a highly advanced stage at the time of diagnosis. In patients with limited lesions in the lung, surgery is the primary and most effective form of treatment. Lobectomy and pneumonectomy are the standard operations in LC patients who can tolerate resection. Some researchers defend the claim that sublobar resections (SR) have similar results as lobectomy in a selected group of patients. The patients who were operated by SR with the diagnosis or preliminary diagnosis of LC were evaluated retrospectively in the Department of Thoracic Surgery in Ankara University Faculty of Medicine between January 2001 - August 2013. Age, gender, comorbid diseases, smoking status, surgical margins, visceral pleural invasion, tumor margin distance, tumor size, pathologic N status, cell type, tumor localization were recorded and the effect of these factors on survival were analysed. Fifty two of the 63 patients in the study were male (82.5%) and 11 were female (17.5%) and their ages ranged from 39 to 81, and the average age was 64.52. Patients were admitted to our clinic mostly with the complaint of dyspnea (15.8%). There were no statistically significant difference in survival between the groups of the criteria accepted for selecting patients for SR such as age, comorbid disease, lung function limitation, tumor size, tumor histology, type of resection. Median survival was 74.1 months in the group R0, and 32.2 months in the group R1.