Plantago major'un hiperkolesterolemik diyetle ateroskleroz oluşturulan tavşanlarda ateroskleroz ve aterosklerotik risk faktörleri üzerine etkileri
The effects of plantago major on atherosclerosis and atherosclerotic risk factors in rabbits fed with hypercholesterolemic diet to induce atherosclerosis
- Tez No: 384242
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Plantago major ekstresinin hiperkolesterolemik diyetle ateroskleroz oluşturulan tavşanlarda ateroskleroz, aterosklerotik risk faktörleri ve oksidan/antioksidan sistem üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 26 adet Yeni Zelanda ırkı albino erkek tavşan beş gruba ayrıldı. Birinci grup kontrol grubu, ikinci grup kolesterol grubu ve diğer üç grup ise Plantago major ekstresi (PME) grupları olarak belirlendi. Kontrol grubuna serum fizyolojik verilirken, kolesterol grubuna 1 g/kg/gün dozunda kolesterol verildi. PME gruplarına, 1 g/kg/gün dozunda kolesterole ek olarak sırasıyla 0,1 (düşük); 0,5 (orta) ve 1,0 (yüksek) g/kg/gün dozunda PME verildi. Gruplara belirlenen miktarlardaki serum fizyolojik, kolesterol ve PME oral yoldan, 12 hafta boyunca uygulandı. Tavşanların serumlarında homosistein, CRP, total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol, trigliserid (TG), AST, ALT, BUN ve kreatinin düzeylerine bakıldı. Nitrik oksit sentaz (NOS), glutatyon peroksidaz (GPO), katalaz (KAT), süperoksit dismutaz (SOD) (yalnızca aort dokusunda) ve ksantin oksidaz (KO) enzim aktiviteleri ile asimetrik dimetil arjinin (ADMA), nitrik oksit (NO) ve malondialdehid (MDA) düzeyleri ise hem serum hem de aort doku örneklerinde çalışıldı. Ayrıca, çıkarılan aort dokularının histopatolojik değerlendirmeleri yapıldı. Bulgular: Total kolesterol seviyesinin PME gruplarında kolesterol grubuna göre yüksek olduğu, ancak PME gruplarında ekstrenin dozu arttıkça seviyesinin azaldığı gözlendi (kolesterol grubu 1277 mg/dL, düşük doz PME grubu 2089 mg/dL, orta doz PME grubu 1896 mg/dL ve yüksek doz PME grubu 1334 mg/dL). LDL ve TG değerlerinin kontrol grubu hariç, yüksek doz PME grubunda en düşük olduğu gözlendi (LDL değerleri: kolesterol grubu 629 mg/dL, yüksek doz PME grubu 577 mg/dL; trigliserid değerleri: kolesterol grubu 701,40 mg/dL, yüksek doz PME grubu 552,20 mg/dL,). Serum ADMA seviyesinin orta doz PME grubunda en düşük değere sahip olduğu gözlendi (kolesterol grubu: 75,59 pg/mL, orta doz PME grubu: 61,32 pg/mL). Aort dokusu ADMA değerlerinin ise yüksek doz PME grubunda en düşük değere sahip olduğu gözlendi (kolesterol grubu: 193,34 pg/mL, yüksek doz PME grubu: 116,27 pg/mL).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of plantago major extract on atherosclerosis, atherosclerotic risk factors and oxidant/antioxidant system in rabbits fed with hypercholesterolemic diet to induce atherosclerosis. Materials and Methods: Twenty-six male albino New Zealand rabbits were divided into five groups: The first group was assigned as Control group (n=6), the second group as Cholesterol group (n=5) and the remaining three groups as Plantago Major extract (PME) groups (n=5 in each). Saline to the animals in Control group and cholesterol (1 g/kg/day) to the animals in Cholesterol group were administered. In addition to cholesterol (1 g/kg/day), PME was also administered to the animals in three PME groups at the doses of 0,1 (low); 0,5 (medium) and 1,0 (high) g/kg/day. Saline, cholesterol and PME were administered orally for 12 weeks. Nitric oxide synthase (NOS), glutathione peroxidase (GPO), catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD) (in aort tissue only), xanthine oxidase (XO) enzyme activities and asymmetric dimethylarginine (ADMA), nitric oxide (NO) and malondialdehyde (MDA) levels were measured in both serum samples and aort tissue samples of the animals. Serum homocystein, CRP, total cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, triglyceride, ALT, AST, BUN and creatinine levels were also determined. Additionally, histopathological examination of aort tissues in each group was done. Results: Serum total cholesterol levels in three PME groups were found to be higher than cholesterol group. However, the levels of serum total cholesterol were found to be gradually decreased in PME groups, as the dose of the extract increases (cholesterol group: 1277 mg/dL; low dose PME group: 2089 mg/dL; medium dose PME group: 1896 mg/dL; high dose PME group: 1334 mg/dL). Serum LDL cholesterol and triglyceride levels were found to be the lowest in the high dose (1,0 g/kg/day) PME group compared to the groups other than Control group (LDL cholesterol: cholesterol group 629 mg/dL, high dose PME group 577 mg/dl; Triglyceride: cholesterol group 701,40 mg/dL, high dose PME group 552,20 mg/dL). Serum ADMA level was found to be the lowest in the medium dose PME group (cholesterol group: 75,59 pg/mL; medium dose PME group: 61,32 pg/ml) and aort tissue ADMA level in high dose PME group (cholesterol group: 193,34 pg/mL; high dose PME group: 116,27 pg/ml) compared to all other groups.