Steptozotosin ile deneysel olarak diyabet oluşturulan ratlarda Plantago major'un oral flora ve immun sistem üzerine olan etkisi
The effects of Plantago major on oral flora and immun system in experimantal diabetic rats with streptozotocin
  1. Tez No: 449265
  2. Yazar: AYNUR AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜNAY KONTAŞ AŞKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Diabetes mellitus tüm dünyada en sık rastlanan endokrin hastalıktır. Diyabetli hastalarda immun sistemde değişiklikler meydana gelir ve enfeksiyonların gelişimine daha duyarlıdırlar. Son yıllarda diyabet tedavisinde yeni alternatif ürünlerin belirlenmesi ile ilişkili olarak yapılan çalışmalarda pek çok doğal bitkinin diyabete olan etkisi çalışılmaktadır. Bu çalışma ile deneysel olarak diyabet oluşturulan ratlarda Pl. major'ün ağız florası ve immun sistem üzerine olan etkisinin biyokimyasal ve mikrobiyolojik belirteçler ile gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada hayvan materyali olarak 30 adet erkek Wistar Albino rat kullanılmıştır. Ratlar kontrol, diyabet, Pl. major, diyabet+Pl.major, diyabet+insülin olmak üzere 5 gruba ayrılmıştır. Tüm hayvanlar 4 haftalık deneme boyunca standart yem ve suyla beslenmiştir. Diyabet oluşturmak için; diyabet ve diyabet+ Pl.major grubundaki ratlara (65 mg/kg) tek doz streptozotosin i.p. olarak uygulandı. Diyabet oluşumunu takiben diyabet+ Pl. major ve Pl. major grubunda bulunan ratlara günlük tüketecekleri su miktarı hesaplanarak, rat başına 0,3 mg/ml Pl.major olacak şekilde içme sularına eklendi. Ratların oral mukoza total bakteri sayısının belirlenmesi amacı ile 21 günlük deneme süresi boyunca her hafta svap örnekleri ve deneme sonunda kan örnekleri alındı. Diyabette Pl. major'un etkisinin araştırıldığı çalışmada; diyabet+Pl. major grubunda glikoz, serum TNF-α, IL-6, defensin ve nesfatin-1 düzeyleri diyabet grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derece düşük bulunurken, serum insülin ve IGF-1 düzeyleri yüksek bulunmuştur. Oral mukozası total bakteri sayısı ve IL-10 düzeylerinde ise her iki grup arasında anlamlı bir fark belirlenememiştir. Bu çalışmayla; diyabetli ratlarda Pl. major uygulanmasının insülin benzeri etki göstererek, kan glikoz düzeyi düşürdüğü ve immun sistemi düzenlediği belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin ışığında; Pl. major'un ileriki yıllarda insülin direnci ve diyabet tedavisinde takviye olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is the most common endocrine disorder in all the world. Some changes occurs in the diabetic patients' immune system and they are more susceptible to the development of infection. In recent years in studies, new alternatives in the treatment of diabetes connection with the identification of in many natural plant the effect of diabetes are studied. This study aimed to show that effects of Pl. major on oral flora and the immune system with microbiological and biochemical markers of in rats with experimental diabetes. 30 male Wistar albino rats as animal material used in the study and separated into 5 groups (control, diabetic, Pl.major, diabetic + Pl.major and diabetic+insülin). All groups during the four week trial fed standard chow and water. Diabetes and diabetes with Pl.major to form each group of rats (65 mg / kg) was applied as a single dose STZ intraperitoneally. Following the formation of diabetes, by calculating the amount of water consume per rat 0.3 mg / ml of Pl. major extract were added to drinking water of rat groups with diabetes plus Pl. major and Pl.major per day . In addition, at the beginning of trial, after the creation of diabetes and end of trial swab samples were taken from rats for the purpose of determining the number of total aerobicbacteria in oral mukosa. Serum glikoz, TNF-α, IL-6, defensin and nesfatin-1 levels in diabetes + Pl. major groups were found to be significantly lower than the diabetes group, but serum insulin and IGF-1 levels in diabetes + Pl. major groups were significantly higher than diabetes group. The number of total bacteria on oral mucosa and IL-10 levels have not identified any significant difference between two groups. With this study; applied of Pl. major in rats show that reduce to blood glucose level and to regulate the immune system like effect of insulin at diabetes. In light of the data obtained from the study; Pl. major can be used as a supplement in the treatment of diabetes and insülin resistance in later years.