Deneysel iskemik kolit modelinde plantago majör'ün etkinliği
The efficiency of plantago major in the experimental ischemic colitis model
- Tez No: 809338
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM GÜNAY GÜRLEYİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
GİRİŞ: Bağırsak iskemisi, kan akışının hücresel metabolizma için gerekli olan oksijen ve besin maddelerinin taşınması için yeterli miktarda sağlanmamasından kaynaklanır. Akut arteriyel oklüzyon (embolik, trombotik), venöz tromboz veya mezenterik damar sisteminin tıkayıcı olmayan iskemiye neden olan hipoperfüzyonu ile ilişkili olabilir. AMAÇ: Literatürde plantago majör ekstraktının iskemi reperfüzyon hasarının azalttığını düşündüren çalısmalar mevcuttur. Pentoksifilin ise iskemik kolit üzerinde etkinliği olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada sıçanlarda deneysel iskemik kolit modelinde plantago majör ekstraktı ile Pentoksifilin(PTX) etkilerini karşılaştırmalı incelenmesi amaçlandı. MATERYEL ve METOD: Çalışmada ağırlıkları 200–250 gram arasında değişen 30 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar randomize olarak eşit sayıda 5 gruba ayrıldı (Sham, plasebo, yüksek doz plantago majör, düşük doz plantago majör ve PTX grubu). grup-1'e(yüksek doz plantago majör ) Laparatomi ve İK modeli sonrası 2000 mg/kg/gün plantago majör ekstraktı orogastrik kanül ile 3 gün (n=6), grup-2'e (düşük doz platago majör) laparatomi ve İK modeli sonrası 1000 mg/kg/gün plantago majör ekstraktı orogastrik kanül ile 3gün (n=6), grup-3'e (Pentoksifilin grubu) laparatomi ve İK modeli sonrası 50 mg/kg/gün PTX intraperitoneal enjeksiyon ile 3 gün (n=6), Grup 4'e (plasebo grubu) laparatomi ve İK modeli sonrası 10 mg/kg %0,9 NaCl oralgastrik kanül ile 3 gün (n=6) verildi. Grup5'e (Sham grubu) sadece laparotomi yapılıp kapatıldı (n=6). 72 saat sonra sıçanlar intrakardiyak kan alımı ile sakrifiye edilip karın U şeklinde bir insizyonla açıldı. Kolonik yapılar alınarak makroskobik ve mikroskobik değerlendirme ve gerekli skorlamalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Intestinal ischemia results from the reduction of blood flow to an insufficient level for the transport of oxygen and nutrients required for cellular metabolism. Acute arterial occlusion (embolic, thrombotic) may be associated with venous thrombosis or hypoperfusion of the mesenteric vasculature causing nonocclusive ischemia. OBJECTIVE: There are studies in the literature suggesting that plantago major extract reduces ischemia-reperfusion injury. Pentoxifylline is known to be effective on ischemic colitis. In this study, it was aimed to compare the effects of plantago major extract and Pentoxifylline (PTX) in an experimental ischemic colitis model in rats. MATERIALS and METHODS: Thirty male Wistar Albino rats weighing between 200 and 250 grams were used in the study. Rats were randomly divided into 5 equal groups (Sham, placebo, high-dose plantago major, low-dose plantago major, and PTX group). Group-1 (high dose plantago major) After laparotomy and IC model, 2000 mg/kg/day plantago major extract with orogastric cannula for 3 days (n=6), group-2 (low dose platago major) laparotomy and IC 1000 mg/kg/day plantago major extract after laparotomy to group-3 (Pentoxifylline group) and 50 mg/kg/day PTX intraperitoneal injection for 3 days (n=6) after laparotomy and HR model with orogastric cannula (n=6) 6) Group 4 (placebo group) was given 10 mg/kg 0.9% NaCl via oral gastric cannula for 3 days (n=6) after laparotomy and IC model. Group-5 (Sham group) was closed only by laparotomy (n=6). After 72 hours, the rats were sacrificed by intracardiac blood draw and the abdomen was opened with a U-shaped incision. Colonic structures were taken and macroscopic and microscopic evaluation and necessary scoring were done.