Sentetik, biyosentetik, biyolojik ve bazı işlemlerden geçirilen meshlere karşı gelişen adezyonların karşılaştırılması
A comprasion of adhesions occured aganist to the synthetic, biosyntetic biological and fibrin glue impregnated syntetic meshes
- Tez No: 384255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATIL ÇAKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İntraabdominal adezyonlar, postoperatif mekanik obstrüksiyonlara, infertiliteye ve kronik pelvik ağıya neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı farklı tip prostetik materyal gruplarının rat modelinde adezyon oranlarının karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada aynı yerden temin edilen ve ağırlıkları 200-250 gram arasında değişen 50 adet Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. 50 adet rat rastgele 10'arlı 5 gruba ayrıldı. Karın ön duvarında orta hatta 2x2 cm'lik her iki rektus kasını içine alan karın ön duvarı (kas, fasya ve periton) tam kat olarak çıkartılarak insizyonel herni modeli oluşturuldu. İlk gruba laparatomi yapıldı ve tekrar kapatıldı. Diğer gruplar; Prolen (polipropilen) mesh, doku yapıştırıcısı (Tisseel Fibrin Sealant®) emdirilmiş polipropilen mesh, Dual mesh (gore®dualmesh®) biyolojik mesh (permacol®) meshleri kullanılarak 2., 3., 4., 5. gruplar olarak düzenlendi. İlk cerrahi işlemden 30 gün sonra relaparatomi yapıldı.Adezyon derecelerine göre ve histopatolojik incelemelerine göre değerlendirildi. Sonuçlar: İstatiksel analiz Kruskal- Wallis Anova testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Adhesion formation after peritoneal surgery is a major cause of postoperative bowel obstruction, infertility, chronic pelvic pain. In this study to evaluate the amount of organ adhesions after the use of diffirent types of prosthetic materials for the repair of abdominal wall hernias. The aim of this study was to investigate the effects of diffirent types of meshes postoperative adhesion formation in a rat surgical model Materials And Methods:Median incisions used to enter intraabdominal cavity and adhesion model in rats created Use placed polypropylene mesh, polypropylene impregnated with Tisseel Fibrin Sealant®), Dual mesh, biological mesh, 2nd, 3rd, 4th, 5th groups respectively under the peritoneal layer. 30 days after surgery, a relaparotomy was performed for adhesion grading and histopathological examination. Results: Kruskal-Wallis Anova test was used for statistical analyses.