Hematolojik kanserler nedeniyle kemoterapi alan hastalarda egzersizin yaşam kalitesi, tedavi süreci ve laboratuvar bulgularına etkilerinin değerlendirildiği prospektif bir araştırma
A prospective study to evaluate the effects of exercise on quality of life, treatment course and laboratory findings in patients that are receiving chemotherapy for hematological malignancies
- Tez No: 384267
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİT ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Onkoloji, Spor, Hematology, Oncology, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Yaşlı nüfusunun artması nedeniyle Türkiye ve dünyada lenfomaların sıklığı giderek artmakta, buna karşılık tedavi yöntemlerindeki gelişmeler nedeniyle sağkalım süreleri de uzamaktadır. Kanser hastaları ve remisyondaki hastalar hem hastalıkları hem de tedavilerinin erken ve geç yan etkileri nedeniyle birçok sorunla karşılaşmakta, yaşam kaliteleri bozulmaktadır. Bu çalışma, hematolojik kanserler nedeniyle kemoterapi almakta olan hastalarda egzersizin yaşam kalitesi, tedavi süreci ve laboratuvar bulgularına etkilerini araştırmak üzere planlandı. Çalışmamıza 12 egzersiz grubu, 12 kontrol grubu olmak üzere 24 hasta alınarak hastalar takip edildi. Egzersiz grubundaki hastalara, izokinetik dinamometre ile kol ve bacak kas güçleri ölçüldükten sonra, haftada 3 gün yapılmak üzere 15 dakikalık aerobik egzersiz, ardından üç set yapılmak üzere bir dizi kol ve bacak kas gücü koruyucu egzersiz verildi. Her iki grubun yaşam kalitesi, her iki kemoterapide bir QLQ‐C30 anketi ile değerlendirildi. Sonuç olarak her iki grup arasında yaş, cinsiyet, beden kitle endeksi, tanı, tedavi planları, evreleri, performans skorları ve LDH düzeyleri açısından anlamlı fark saptanmadı. Ancak, başlangıçtan itibaren fiziksel fonksiyonlar, sosyal fonksiyonlar, halsizlik ve finansal güçlükler açısından iki grup arasında anlamlı bir fark mevcuttu. Bu fark, ikinci ölçümlerde azalmakla beraber, devam etmekteydi (p değerleri sırasıyla ilk ölçüm: 0,004, 0,024, 0,003, 0,024, ikinci ölçüm 0,017, 0,033, 0,039, 0,014). Egzersiz grubundaki hastalarda kol ve bacak kas güçlerindeki değişim ile anket sonuçlarındaki değişim arasındaki ilişki sorgulandığında, kol kaslarının gücünün artışıyla hastaların genel sağlık durumu ölçekleri arasında anlamlı bir ilişki saptandı (R = 0,786, p=0,021), bacak kaslarının gücünün artışıyla ise böyle bir ilişki görülmedi. Çalışmamız hastaların kas güçlerinin artması ile genel sağlık durumlarında düzelme olduğunu göstermekle beraber, daha çok hasta ile yapılan daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
As the elderly population is increasing worldwide, lymphoma incidence is rising in both Turkey and the world, while advances in treatment modalities increase expected survival times of the patients. Cancer patients and survivors alike, suffer from numerous sequelae related to both cancer and side effects of treatment, and their quality of life deteriorates. Our study was performed to prospectively observe the effects of exercise on the quality of life, course of treatment and laboratory findings in patients who were receiving chemotherapy for hematological malignancies. 24 patients were included in the study, 12 patients accepted to be in the exercise group. Patients in the exercise group were evaluated with isokinetic dynamometer for arm and leg muscle strength, and given an exercise program that included a 15 minute aerobic exercise followed by three sets of various arm and leg strength exercises. Quality of life parameters of both groups were assessed with a QLQ‐C30 questionnaire every two courses of chemotherapy. There were no significant initial difference between, age, gender, body‐mass index, performance scores, diagnosis, planned chemotherapy, and LDH levels. However, in QLQ‐C30 questionnaires, there were significant differences between groups in physical functioning, social functioning, fatigue, and financial difficulties scales. (p values: initial assessment 0,004, 0,024, 0,003, 0,024, follow‐up assessment 0,017, 0,033, 0,039, 0,014 respectively). Within the exercise group, significant correlations between increase of the arm muscle strength, and increase in general health status measures. (R = 0,786, p=0,021). However, this was not the case for the increase in leg muscle strength. While our study shows a correlation between exercise and patient‐reported general health status, further studies that include more patients is needed.