Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Polikliniğine başvuran disfonili hastaların epidemiyolojik, klinikopatolojik, prognostik incelenmesi ve akustik analizi
Epidemiologic, clinicopathologic, prognostic evaluation of disphonia patients, and their acoustic analysis
- Tez No: 384268
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Epidemiyoloji bilimi sağlık hizmetinin planlanması ve değerlendirilmesi için gerekli veri toplanması, hastalık kontrol yöntemlerinin değerlendirilmesi, hastalıkların doğal gidişinin tanımlanması ve hastalıkların sınıflandırılmasını amaçlar. Sağlık sektörümüzdeki alt yapılardaki bazı yetersizlikler nedeni ile ülkemizde yeterli epidemiyolojik veri bulunmamaktadır.Disfonili hastalar kulak burun boğaz pratiğinde önemli bir bölümü oluştururlar. Polikliniğimizde yapılan yenilenme çalışmaları neticesinde disfoni şikayetiyle başvuran hastalarımızın önümüzdeki senelerde giderek artacağı öngörülmektedir. Bu bağlamda ülkemizde yapılmış geniş serili epidemiyolojik bilgi bulunmadığından yaptığımız çalışma sonuçlarının özellikle yerel literatüre katkı sağlayacağına inanmaktayız. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada Mayıs 2013 ile Mayıs 2014 tarihleri arasındaki 1 yıl içerisinde polikliniğimize disfoni, seste herhangi bir şekilde değişim şikayeti ile başvuran hastaların epidemiyolojik incelemeleri, klinik verileri ve prognostik sonuçları prospektif olarak değerlendirilmiş ve sonuçları tartışılmıştır. Tüm hastalara rutin kulak burun boğaz muayeneleri yapılmış, hastaların şikayetleri subjektif anketlerle değerlendirilmiştir. Tüm hastaların vokal kordları videolaringostroboskopi ile incelenip olguların objektif ses analizlerinde Dr. Speech Tigers Inc. Seattle USA programının Vocal Assessment ve Real Analysis bölümleri kullanılmıştır. Elde edilen tüm sonuçların istatistiksel analizinde, SPSS 13.0 paket programı kullanılarak normal dağılım gösteren değişkenler için eşleştirilmiş t testi (Paired Samples Statistics), normal dağılım göstermeyen değişkenler için ise Wilcoxon Signed Ranks testi uygulanıp, sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Sonuçlar: Ankara Üniversitesi Nimetullah Esmer Ses Hastalıkları Tanı ve Tedavi ünitesinde değerlendirilen ve çalışma kıstaslarına uyan toplam 185 hastanın 86' sına (%46.5) ses terapisi planlandı ve ses terapisi verildi. 78 hastaya ise çeşitli cerrahiler uygulandı. Toplamda 14 hastaya ise sadece medikal tedavi verildi.7 hastaya takipleri için ulaşılamadı. Hastaların demografik ve epidemiyolojik verileri toplandı.Tüm hastaların SHİ ve SHKÖ ile yapılan subjektif anket değerlendirmelerinde ve hekim tarafından yapılan GRBAS subjektif değerlendirme skalalarında olumlu yönde gerileme izlendi.Bu gerilemeler istatistiksel olrak anlamlı bulundu. Ayrıca ses analizleri incelendiğinde: Habitüel F0'larda cinsiyete göre uygun olarak düzelme, jitter ve shimmer oranlarında azalma, MPT süresinde uzama, S/Z oranında azalma saptandı.Bu analiz değişimlerinden MPT ve S/Z oranındaki değişimler istatiksel olarak anlamlı bulunurken diğer parametrelerdeki değişimler beklenilen sonuçlarla uyumlu ancak istatiksel olarak anlamsız bulundu. Bu sonuçlara bakıldığında polikliniğimize başvuran disfoni hastalarının değerlendirilmeleri ve tedavi edilmeleri sonucunda subjektif ve objektif olarak olumlu sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Objectve: Epidemiology scienne aims to provide necessary data for the evaluation and planning of health caring systems; to define natural prognosis and classification of diseases and assess disease control methods. There is not enough data in our country due to backgraound deficiency of health care systems. Patiens with dysphonia constitute a major part of otorhinolaryngology practice. We can anticipiate to deal with an increased number of dysphonia patients with our rennovations in our policlicics. Since there is a lack of advanced epidemiologic researches in our country we believe that our study will contribute to our native literature. Methods: In this prospective study we evaluated patiens with dysphonia by means of epidemiologic search, clinic data and prognostic results. We performed routine otorhinolaryngologic examinations to all of the patients and we used subjective questionaries for patient complaints. Patients were examined with videolaryngostroboscopy and Dr. Speech Tigers Inc. Seattle USA programme was used for acoustic analyses. , SPSS 13.0 packet programme, Paired Samples Statistics, Wilcoxon Signed Ranks tests methods were used for statistical analysis. Results: 185 of the patients met inclusion criteria and all evaluated at Ankara University Nimetullah Esmer Voice Clinic Center. 86 of the patients had voice therapy programmes, 78 patients underwent surgery and a total of 14 patients received only medical therapy. There was a drop out of 7 patients. Demographic and epidemiologic information of patients was collected. There was a statistically significient regression in VHI and VRQL questionaries for patient and GRBAS scales. In addition voice analysis addressed improvement in habituel F0 according to gender; decrease in jitter and shimmer; increase in MPT and decrase in s/z ratio. Increase in MPT and decrase in s/z ratio were statistically significient whereas other parameters matched expected results without statistic significance. To conclude we had subjectively and objectively improved results in dysphonia patients who treated in our clinic.