Judo müsabakaları arası optimum dinlenme süresi
Determination of optimal rest time interval between consecutive judo matches
- Tez No: 384304
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTAT KOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Judo turnuvalarında gün içerisinde birden fazla müsabaka yapılır ve zaman zaman müsabakalar arası dinlenme süreleri IJF (Uluslararası Judo Federasyonu) tarafından kural değişikliği yoluyla değiştirilebilir. Bu çalışmanın amacı peş peşe müsabakalar arasında verilen minimum 10 dakikalık sürenin toparlanma için yeterli olup olmadığının ortaya konmasıdır. Ölçümler Ankara ilinden 60 kg ile 90 kg arasındaki ağırlık kategorilerinden gönüllü sporcular arasından seçilen 12 yetişkin erkek judocuyla yapılmıştır (N=12; Yaş= 19,17±1,4 yıl; Boy Uzunluğu= 175,92±7,27 cm; Vücut Ağırlığı= 73,21±9,63 kg). Antrenman deneyimi ortalama 8,75±3,11 yıl olan judocular haftada 3 gün judo, 3 gün de kuvvet ve dayanıklılık antrenmanı yapmaktadırlar. Çalışma toplam 3 günde tamamlanmıştır. Çalışmanın ilk iki gününde sporcuların fiziksel ve fizyolojik profilleri saptanmış, üçüncü günde ise çalışmanın ana bölümü olan Özel Judo Uygunluk Testi (SJFT) uygulanmıştır. Testten sonra belirli aralıklarla kan laktat yoğunluğu (LA) ve kalp atım sayısı (KAH) ölçümü yapılmıştır. LA ve KAH'a test öncesi, testten hemen sonra, test sonrası 5., 10., 15., 20., 30. ve 60. dakikalarda olmak üzere toplam 8 kez bakılmıştır. KAH için sonuçlar sırasıyla; 180,25±8,20 atım/dakika, 105,08±7,87 atım/dakika 102,92±7,69 atım/dakika, 101,50±8,60 atım/dakika, 97,67±9,35 atım/dakika, 90,58±7,87 atım/dakika, ve 79,58±5,26 atım/dakika olarak bulunmuştur. LA için sonuçlar sırasıyla; 10,00±1,25 mmol/L, 9,41±1,20 mmol/L, 8,34±0,98 mmol/L, 7,98±1,03 mmol/L, 7,11±1,39 mmol/L, 5,11±1,49 mmol/L, 2,87±0,91 mmol/L olarak bulunmuştur. Bulunan sonuçların istatistiksel analizi ANOVA testiyle yapılmıştır. Sonuç olarak test sonrası ortalama LA 10,00±1,25 mmol/L, KAH ise 180,25±8,20 atım/dakika olarak bulunmuştur. Bu verilere göre verimsel dinlenme için kabul edilen 120-130 atım/dakika içinse 5 dakika yeterli görünmektedir, ancak sporcuların ısınma değerleri olarak kabul edilen 2,5-3 mmol/L değerlere inmeleri için 60 dakikaya ihtiyaç duydukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In judo tournaments contestants make multiple matches in one day and rest time interval length between consecutive matches has been modified by International Judo Federation (IJF) with rule changes from time to time. The aim of this study was to determine if IJF's 10 minute rest time interval between consecutive judo matches was enough for recovery or not. 12 adult male subjects of this study has been selected from volunteered judokas of Ankara who were between 60 kg and 90 kg of weight categories (N=12; Age= 19,17±1,4 years; height= 175,92±7,27 cm; body weight= 73,21±9,63 kg). Subjects who have 8,75±3,11 years of training experience, trains judo, endurance and strength training three times for each in a week. All measurements were completed in three days. In the first two days subjects performed various tests and measurements applied on them to determine their physical and physiological profiles. In the last day subjects performed the main section of our study, SJFT (Special Judo Fitness Test), a specific test developed for judokas. Shortly after the SJFT performance the capillary blood from finger tips was taken for lactate determination (LA) and heart beat/ minute (KAH) was measured before test, 0, 5, 10, 15, 20, 30 and 60 minutes after SJFT. In order to measurements, the results for KAH were; 180,25±8,20 beats/minute, 105,08±7,87 beats/minute 102,92±7,69 beats/minute, 101,50±8,60 beats/minute, 97,67±9,35 beats/minute, 90,58±7,87 beats/minute, ve 79,58±5,26 beats/minute; the results for LA were; 10,00±1,25 mmol/L, 9,41±1,20 mmol/L, 8,34±0,98 mmol/L, 7,98±1,03 mmol/L, 7,11±1,39 mmol/L, 5,11±1,49 mmol/L, 2,87±0,91 mmol/L. The results of the study were analysed with ANOVA test. The subjects reached 10,00±1,25 mmol/L for LA and 180,25±8,20 beat / minute for KAH in this study. LA and KAH levels were measured before and after SJFT for 8 times. In conclusion, subjects came down to 120-130 beat / minute level that is accepted for efficient recovery in 5 minutes, however they needed 60 minutes to eliminate LA to 2,5-3 mmol/L levels that are considered as a warm-up value.