Asetal rezin kaplı bireysel implant abutmentların sabit protezlerdeki kuvvet dağılımına etkisi
The effects of asetal resin coated custom abutments on the stress distribution of fixed prosthesis
- Tez No: 384305
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CAVİDAN AKÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Diş eksikliklerinin neden olduğu fonksiyon, fonasyon, estetik kaybı ve bu eksikliklerin restorasyonu, protetik diş tedavisinin temel konusudur. Günümüzde hastaların estetik beklentilerindeki artış ve gelişen teknoloji, eksik dişlerin tamamlanmasında diş hekimine ve hastalara değişik restorasyon tipleri arasında seçim yapma imkanı tanımaktadır. İmplant yerleştirilmesini engelleyecek sistemik, anatomik veya ekonomik sınırlamalar olmadığı durumlarda, serbest sonlu kısmi dişsizlik vakaları, her eksik diş yerine bir implant yerleştirilerek tek tek kronlarla restore edilebileceği gibi, uygun sayı ve boyutta implant yerleştirilerek implant-implant arası sabit köprü restorasyonlarıyla da tedavi edilebilir. Ekonomik yetersizliklerin varlığı veya osseointegre bir implantın kaybı nedeniyle oluşan durumlarda ise, implant ve dişin bağlanmasını gerektiren restorasyonların yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Ancak İmplant-doğal diş bağlantılı restorasyonlarda desteklerin mobilite farkından dolayı doğal dişlerde çürük, kırık ve endodontik başarısızlık, implantlarda ise peri-implantitis, implantın kırılması, osseointegrasyon kaybı gibi problemlerle karşılaşılabilir. Ancak bu problemlerin oluşmasını engellemek için bu iki farklı destek yapı arasına esnek bir bağlantı yerleştirilerek kuvvet dağılım dengesinin düzelebileceği belirtilmiştir. Esnek termoplastik bir polimer olan asetal rezin ise akrilik ve kompozit rezinlerin aksine okluzal aşınmaya karşı dirençli ve dikey boyutun sürdürülmesi için uygun materyaldir. Bu özelliklerinden dolayı çalışmamızda asetal rezin, abutment ve restorasyon arasındaki bir eleman şeklinde kullanılmıştır. Çalışmamızda, 4 ayrı gruba ayrılmış şekilde diş-implant (Asetal rezin kaplı abutment içeren implant-diş bağlantılı modeller), diş-implant (standart abutment içeren implant-diş bağlantılı modeller), implant-implant ve diş-diş desteklerin taşıdığı 3 üyeli seramik köprü protezlerin bulunduğu toplam 13 adet model tasarlanmıştır. Modellerde kullandığımız implantlar, aynı çapta (4,1 mm) ve aynı uzunlukta (11 mm) olacak şekilde tasarlanmıştır. Mandibular çenede 5 ve 7 no'lu diş bölgelerinde desteklerin kullanıldığı bu modellere belirli noktalardan dik ve oblik kuvvetler ayrı ayrı uygulanmıştır. Minimum ve maksimum asal gerilme değerleri, lokalizasyon ve dağılımları, implantlarda meydana gelen Von Mises gerilme değerleri, lokalizasyon ve dağılımları incelenmiştir. Çalışmamızın sınırları içerisinde elde ettiğimiz sayısal değerler, asetal rezin bireysel abutmentlerin, diş-implant bağlantılı sabit restorasyonlarda meydana gelen yük dağılımında daha etkili olduğunu göstermiştir. İmplant-implant bağlantılı sabit restorasyonların yapılamadığı serbest sonlu vakalarda diş-implant bağlantılı restorasyonlar düşünülebilmektedir. Ancak çalışmamızda geçmiş literatür bilgilerine paralel olarak standart abutment içeren diş-implant bağlantılı modellerde destek kemik ve implantlarda meydana gelen stres değerleri diğer gruplara göre en yüksek düzeyde meydana gelmiştir. Çalışmamızın sonucunda bu stresler değerleri asetal rezin içeren modellerde daha az meydana gelmiştir. Bu çalışmada seçtiğimiz boyutlarda asetal rezin yapının dişten daha esnek bir davranış sergilediği tespit edilmiştir. Asetal rezin yapı ile ilgili daha fazla çalışmanın yapılması, dişle birlikte aynı esnekliğin yakalanıp diş-diş bağlantılı sabit protezlerdeki gibi bir kuvvet dağılımının sağlanabileceğini düşündürmektedir. İn-vitro olarak yapılan bu çalışmalarda elde edilen sonuçların klinik verilerle desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Loss of function, phonation and esthetic caused by the tooth loss is the main subject of prosthetic dentistry. Nowadays increase in the esthetic expectations of the patients and developing technology leeds dentist and patients more comfortable treatment options. If there is no restriction of anatomical, economical and systemic situations, partially edentulous cases can be restored with one implant for each tooth or implant-implant fixed bridge restorations. Economical deficiencies and loss of implant, forces the use of tooth-implant supported fixed restorations. Howewer implant-tooth fixed bridge restorations can cause decay, fracture and endodontic failure on tooth and periimplantitis, fracture and loss of osseointegration on implants because of mobility difference between natural tooth and implants. However to prevent these problems a resilient connection can be mounted between these two different supporting structure in order to balance the force between them. Because of having resistance to occlusal forces acetal resin is more sufficient than acrylic and composite resins in elongation of vertical dimension. These features of acetal resin made us to use it as a component between abutment and restoration. In this study by using 3 dimension finite element force analysis method, four different groups and 13 models designed having tooth-tooth, implant-tooth-acetal abutment, implant-tooth-standart abutment and implant-implant fixed bridge restorations were analised. Implants were choosed in the same diameter (4,1mm) and the same length (11 mm). the force was applied from to the buccal side to the second premolar and second molar areas in the vertical and oblique directions. Minimum and maximum fundamental tensile values, their distribution and localizations, Von Misses tensile values occuring in the implants, their distribution and localizations were evaluated. In the limitations of this study, it is found that the values of acetal resin coated custom abutments are better in the force distribution of tooth-implant fixed bridges. When there is no possibility of using implant-implant supported restorations, implant-tooth supported restorations can be considered. However in this study same as the other studies, the tooth-implant models with standart abutments of stress values showed the highest level compared to the other groups. In the results of acetal resin group values were found lower than the others. Acetal resin structure showed more resilient behavior than tooth. In the future studies if the resiliency of asetal resin-implant combination can be similar to tooth structure then it will provide benefit in using tooth-implant restorations frequently. However these in-vitro studies must be supported with clinical data for exact results.