Işık ile polimerize edilen kompozit rezinlerin polimerizasyon dönüşüm derecelerinin belirlenmesinde üç farklı yöntemin karşılaştırılması
Comparing three different methods on determination of degree of conversion of three different composite resins
- Tez No: 384307
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL NALÇACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı 3 farklı tipte kompozitin polimerizasyon derecelerinin 3 farklı tip aygıt olan FTIR, Vickers sertlik cihazı ve DTG ile ölçüp sonuçlarının değerlendirilmesidir. Çalışmamızda metakrilat bazlı nanohibrit bir kompozit olan Grandio®, metakrilat bazlı mikrohibrit bir kompozit olan FiltekTM Z-250 ile siloran bazlı FiltekTM Siloran 3 farklı kalınlıkta (1 mm, 2 mm, 3mm) n=5 olacak şekilde, 3 farklı yöntem ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is comparing three different methods, FTIR, Vickers Hardness Test and DTG on determining degree of conversion of three commercial dental composites. In this study one methacrylate based nanohybrid composite Grandio®, one methacrylate based microhybrid composite FiltekTM Z-250 and one siloran based microhybrid composite FiltekTM Silorane polymerized as the manufacturers instructed at different thicknesses (1 mm, 2 mm and 3 mm) and analyzed by three different methods.