Elektif minimal invaziv akciğer rezeksiyonlarında kronik ağrının değerlendirilmesi
Assessment of chronic pain followin elective minimally invazive thoracic surgery
- Tez No: 384365
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET MERT ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Torakoskopik cerrahi olgularında kronik ağrı sorgulamasına dair yayınlar sınırlı olmakla beraber, % 40'lara kadar varan oranlar bildirilmiştir. Bu çalışmada retrospektif olarak minimal invaziv akciğer rezeksiyonu yapılan hastalarda kronik ağrı insidansı araştırılmış, paravertebral bloğun kronik ağrıya etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Etik kurul onayı alındıktan sonra İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniği tarafından Nisan 2012-Nisan 2014 tarihleri arasında Elektif Minimal Invaziv Akciğer Rezeksiyonu(VATS-Video Assited Thoracic Surgery) operasyonu yapılmış 18-65 yaş arası Amerikan Anesteziyoloji Derneği (ASA) fiziksel durum sınıflaması I-III olan 127 hasta dahil edilerek kliniğimizde rutinde kullanılmış olan iki analjezi protokolüne göre iki gruba ayrılmıştır: Sistemik analjezi(Grup SA) ve Torakal Paravertebral Blok(Grup TPB). Hastaların dosyaları incelendi, demografik verileri, analjezi tipi ve ASA ları kaydedildi. Hastalarla telefon ile görüşülerek 3. ve 6. aylardaki ağrı ve konforu anket ile sorgulandı. Bulgular: VATS ameliyatı sonrası hastalarımızdaki genel olarak kronik ağrı insidansı 3.ayda %27,56 ve 6. ayda %22 olarak saptanmıştır. Grup SA ve Grup TPB'da 3. aydaki ağrı insidansları sırasıyla, %27.6, %18.4, 6. ayda ise %22 ve %9.2 olmuştur. VATS operasyonlarında TPB ile analjezi yönteminde 3.(p:0,028) ve 6.aydaki(p:0,0005) kronik ağrı insidansı anlamlı olarak düşük olduğu saptanmıştır. Bakılan parametrelerden VAS skorları ve ağrının günlük aktiviteye etkisi her iki grupda benzer saptanmıştır. Sonuç: Elektif VATS ameliyatı sonrası hastalarımızda 3. ve 6.aydaki kronik ağrı insidansı yüksek olarak saptanmıştır. Elektif VATS ameliyatı sonrası analjezi yöntemi olarak TPB ile SA nın kronik ağrıya etkisi kıyaslandığında, TPB ile kronik ağrı insidansının anlamlı düşük olduğu saptanmıştır. Bu çalışmaya göre TPB blok uygulaması kronik ağrının önlenmesi açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: It has been reported that thoracoscopic surgery can be associated with an incidence of chronic postoperative pain of up to 40 %. The aim of the retrospective study was to search the incidence of chronic postoperative pain in patients undergoing minimally invasive thoracic surgery; and the effects of paravertebral blockade. Material and Methods: Following approval of the Ethical Committee, 127 patients undergoing video assisted thoracoscopic surgery (VATS) between April 2012- April 2014 in the Department of Thoracic Surgery of Istanbul Medical Faculty (age: 18-65; ASA: I-III) have been investigated. The effects of 2 analgesia methods, namely systemic analgesia (SA) and thoracic paravertebral blockade (TPB), which are used routinely in our clinics, have been compared. Demographic data of the patients, type of analgesia and ASA scores have been recorded. Via a telephone talk at 3rd and 6th month after surgery, the pain status has been questioned. Results: The general incidence of chronic pain after VATS has been found 27.56 % at 3rd and 22 % at 6 th month. At 3rd month, it was 27.6 % and 18,4 % in Group SA and Group TPB, respectively (p: 0.028); at 6 th month the incidence was 22% and 9.2%, respectively (p: 0.0005). There were no differences between the pain scores and the physical inability between the groups. Conclusion: VATS was found to be associated with a high incidence of postoperative chronic pain at 3rd and 6th month. TPB has more beneficial effects on prevention of chronic pain compared to SA, and therefore can be preferred as the method of choice for analgesia in VATS.