Stabil sarkoidoz hastalarında obstrüktif uyku apne sendromu sıklığı
Obstructive sleep apnea syndrome frequency in stable sarcoidosis patients
  1. Tez No: 384364
  2. Yazar: MEHTAP DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN KIYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Çalışmamızın birincil hedefi stabil evre 1 ve 2 sarkoidoz hastalarında obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) sıklığını belirlemektir. İkincil hedefimiz sarkoidoz evresinin, dudak biyopsisi pozitifliğinin ve solunum fonksiyon testlerinin OUAS ile ilişkisini araştırmaktır. Üçüncül hedefimiz ise uykuda huzursuz bacak sendromu, periyodik bacak hareketleri ve diğer solunumsal bozuklukları değerlendirmektir. Hastalar ve yöntem: Klinik olarak stabil, nonsteroidal anti-enflamatuar dışında ilaç kullanmamış evre 1 ve 2 sarkoidoz hastalarının demografik ve klinik özellikleri, uyku ile ilişkili yakınmaları, dudak biyopsisi sonuçları kaydedildi. Tüm hastaların KBB muayeneleri, solunum fonksiyon testleri (FVC, FEV1, DLCO) ve polisomnografileri yapıldı. Epworth uykululuk skalası (EUS) belirlendi ve subjektif uyku kalitesi (Pittsburgh uyku kalitesi indeksi, PUKİ) anketi uygulandı.. Bulgular: Çalışmaya 46 hasta katıldı (35 kadın, 11 erkek; yaş 44.4±10.7 yıl; vücut kitle indeksi 29.3±5 kg/m2, FVC:%100.5±16, FEV1:%95.8±16.9, DLCO:%96.3±18.5 ). Hastaların %60.9'unda OUAS (%67.8 hafif, %21.4 orta, %10.7 ağır şiddette) saptandı. REM ilişkili OUAS oranı %14.2 idi. En sık yakınmalar horlama (%69.5) ve gündüz uykululuğu (%65.2) idi. EUS skoru düşük (2.6±3.2) olmasına rağmen hastaların %36.9'unda uyku kalitesi kötü idi. Lojistik regresyon analizinde OUAS ile ilişkili tek faktör yaş idi (p=0.048). Solunum fonksiyon testleri ile AHİ arasında korelasyon yokken bazı noktürnal oksijenizasyon parametreleriyle korelasyon saptandı. Dudak biyopsisi pozitifliği ile OUAS arasında ilişki bulunmadı. Hastaların hiçbirinde santral uyku apne, periyodik bacak hareketleri ve huzursuz bacak sendromu saptanmadı. Hastaların %.28.6'sında CPAP tedavisi kararı alındı. Sonuç: Kortikosteroid kullanmayan evre 1 ve 2 sarkoidoz hastalarında OUAS sıktır ve bu sıklık yaşla birlikte artmaktadır. Bu nedenle klinik izlem sırasında hastalar bu açıdan da değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of our study was to determine the frequency of OSAS in stable sarcoidosis patients. The secondary aim was to investigate the relationship between labial biopsy positivity, lung function tests and OSAS. The tertiary aim was to evaluate the restless legs syndrome (RLS), periodic leg movements in sleep (PLMS) and the other sleep related breathing disorders. Patients and Method: Demographics, clinical characteristics, sleep related complaints and labial biopsy results of clinically stable stage 1 and 2 sarcoidosis patients who were not using any drugs except nonsteroidal anti-inflammatory drug were recorded. ENT examination, lung function tests (FVC, FEV1, DLCO) and polysomnography were performed to all patients. Epworth sleepiness scale (EUS) and subjective sleep quality index were evaluated. Results: 46 patients were enrolled (35 female, 11 male; age:44.4±10.7years; BMI: 29.3±5 kg/m2, FVC:%100.5±16, FEV1:%95.8±16.9, DLCO:%96.3±18.5). Of patients %60.9 had OSAS (%67.8 mild, %21.4 moderate, %10.7 severe). REM-related OSAS ratio was %14.2. Main symptoms were snoring (%69.5) and daytime sleepiness (%65.2). ESS score was low (2.6±3.2) and the sleep quality was poor in %36.9 of patients. Age was the only related factor with OSAS in logistic regression analysis (p=0.048). Lung function tests showed no correlation with AHI but showed correlation with nocturnal oxygenation parameters. There was no relationship between labial biopsy positivity and OSAS. Patients had no RLS, PLMS and other sleep related breathing disorders. 28.6 % had CPAP treatment. Conclusion: OSAS is common in stage 1-2 sarcoidosis patients and the frequency increases with the age. Therefore, the patients must be evaluated for OSAS during their follow-up.