Distal üst ekstremite operasyonlarına uygulanan rejyonal intravenöz anestezide lidokain ile lidokain+ magnezyum kombinasyonunun karşılaştırılması
Comparison of lidocaine with lidocaine and magnesium combination in intravenous regional anesthesia at distal upper extremity operations
  1. Tez No: 384372
  2. Yazar: GÜLİN HAROĞLU ORÇAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ARİF KÜÇÜKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Rejyonal inravenöz anestezi, distal üst ekstremite (el, el bileği ve ön kol) operasyonlarında genel anestezi ile kıyaslandığında daha düşük maliyetli, kolay uygulanabilir olması, ameliyat sonrası komplikasyonların daha az olması, operasyon için elverişli bir ortam sağlaması, daha hızlı uygulanabilmesi ve hızlı derlenme sağlaması nedeniyle operasyonlarında tercih edilen yöntem olmuştur. Adjuvan ilaçlar ile anestezi derinliğinin arttırılması ve uzun sürmesi, hemodinaminin daha stabil olması, peroperatif oluşabilecek komplikasyonların azaltılması, postoperatif analjezinin sürmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın amacı RİVA'da adjuvan ilaç olarak magnezyum kullanımının etkili olup olmadığının değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi Anabilim Dalında 2012-2013 tarihleri arası dönemde opere edilmiş, üst ekstremiteye rejyonal intravenöz anestezi uygulanmış hastalar retrospektif olarak incelenmiş olup, 18-80 yaş aralığında ve Amerikan Anestezistler Derneğinin (ASA) önerdiği preoperatif fiziksel durum sınıflamasına göre sınıflandırılarak ASA I ve II olan erişkin hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar; BMI, cinsiyet, ASA skoru, anestezi başarısı, hemodinamik stabilizasyon, VAS skorları ve ortaya çıkan istenmeyen etkiler yönünden araştırıldı. Bulgular: RİVA yapılmış, formları eksiksiz doldurulmuş, 20 adet magnezyum kullanılmış (Grup M), 20 adet magnezyum kullanılmamış (grup K) hasta çalışmaya dâhil edildi. Gruplar arasında demografik veriler arasında benzerlik saptandı. Grup K ile Grup M arasındaki hemodinamik parametreler karşılaştırıldığında fark gözlenmedi. Giriş-Çıkış KTA ortalaması Grup M'de 7,55 ± 1,88; grup K'da 6,8 ± 1,88 olarak hesaplanıp anlamlı fark saptanmadı(p:0,78). Giriş-çıkış TA ortalaması Grup M'de 4,74 ± 2,71; Grup K'da 5,33 ± 2,71 olarak hesplanıp fark görülmedi (p:0,88). Grup M ve grup K'daki hastaların giriş VAS skorları karşılaştırıldığında fark olmadığı belirlendi (p:0,89). Çıkış VAS skorları açısından grup M ve grup K'daki hastalar karşılaştırıldığında benzerlik olduğu gözlemlendi (p:0,36). Çalışmaya alınan hastalar değerlendirildiğinde, magnezyum kullanılan hasta grubunda ve magnezyum kullanılmayan hasta grubunda 1'er tane turnike ağrısı olduğu görüldü (p:1). Aynı zamanda her iki grupta da 1'er hastada muhtemel turnike kaçağı nedeniyle lokal anestezi sistemik belirtileri gözlendiği belirlendi (p:1). Sonuç: Yaptığımız çalışmada RİVA'da adjuvan ilaç olarak magnezyum kullanımının hemodinamik açıdan, postoperatif analjezi ve istenmeyen etkiler açısından olumlu etkisinin olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: RİVA (Intravenous Regional Anesthesia) is frequently preferred during distal upper extremity operations (hand, wrist and forearm) with compared to general anesthesia because of the following reasons: lower operational cost, simplicity, surgical operation environment stability, quick implementation and faster recovery time. Deeper anesthesia, prolonged effective time, hemodynamic stabilization, reduced intraoperative complications, longer postoperative analgesia is aimed by using adjunct drugs. Main objective of our study is to investigate effectiveness of magnesium as an adjunct in RİVA. Material & Methods: A set of 18-80 year old patients who are operated at“İstanbul University, Istanbul Medical Faculty, Orthopedy Department”between the years 2012 and 2013, using intravenous regional anesthesia to operate on upper extremity are retrospectively evaluated during this study. Only adult subjects who are classified as ASA I and II according to American Society of Anesthesiologists (ASA) preoperative physical circumstances are included. Subjects are evaluated according to BMI (Body Mass Index), gender, ASA score, anesthesia success rate, hemodynamic stabilization, VAS (Visual Analogue Scale) score and emergent adverse effects. Results: 40 RİVA patients are included in this study. 20 patients are anaesthetized using Magnesium (Group-M) and the other 20 patients are anaesthetized without using Magnesium (Group-K). Similarities are determined between groups' demographic data results. Comparison of hemodynamic parameters between Group-M and Group-K showed no distinctive difference. Input/output HR (Heart Rate) averages are calculated as 7,55 ± 1,88 for Group-M and 6,8 ± 1,88 for Group-K that showed no significant difference (p: 0,78). Similarly, input/output blood pressure average rates are calculated as 4,74 ± 2,71 for Group-M and 5,33 ± 2,71 for Group-K that showed no significant difference (p: 0,88). It is seen that VAS score comparisons does not indicate any meaningful diversity (p: 0,89). Moreover, VAS score comparisons showed clear similarities between groups (p: 0,36). 1 tourniquet pain and 1 local anesthesia toxicity due to possible tourniquet leakage is come across for both groups (p: 1). Conclusion: It is concluded that Magnesium usage as adjuvant in RİVA showed no significant positive effect in terms of hemodynamics, postoperative analgesia and adverse effects.