Hastaneye yatırılarak tedavi gören alt ekstremite yerleşimli sellülit hastalarının risk faktörleri ve tedaviye yanıt açısından retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of risk factors and response to treatment among hospitalized patients with cellulitis at lower extremities
  1. Tez No: 384371
  2. Yazar: LALE MEHDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Selülit çoğunlukla Streptococcus pyogenes veya Staphylococcus aureus'a bağlı olarak gelişen, özellikle derin dermisteki lenfatikleri etkileyen sık görülen bir infeksiyondur. Bazı lokal veya sistemik predispozan faktörlerin varlığı selülit oluşumunu kolaylaştırır. En sık alt ekstremitelerde yerleşir. Kültürde etkenin gösterilmesi güç olduğundan çoğunlukla ampirik olarak tedavi edilir. Başlangıç tedavisi, olabildiğince hem stafilokokları hem de streptokokları kapsayan antibiyotiklerle yapılır. Penisilinler ve sefalosporinler başta olmak üzere birçok ilaçla tedavi edilebilir. Parenteral tedavi gerektiren hastalar çoğunlukla hastaneye yatırılarak tedavi edilir. Bu tedavinin süresi yanıta göre değişmektedir. Ülkemizde selülitin etyolojisine ve seyri ile ilgili veriler oldukça sınırlıdır ve infeksiyonun başka ülkelere göre farklı bir seyrinin olup olmadığı bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı hastaneye yatırılarak tedavi gören bacak yerleşimli selülit olgularının risk faktörlerinin ortaya çıkarılması, risk faktörlerinin tedavinin etkinliği üzerine etkisinin araştırılması ve parenteral tedaviye yanıtın değerlendirilerek optimum tedavi şekli konusunda fikir sahibi olunmasıdır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Tıp fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim dalında, 2009-2014 yılları arasında yatırılarak tedavi edilmiş olan alt ekstremite selüliti tanılı 46 hastanın bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. Selülite eşlik eden diğer hastalıklar ve olası risk faktörleri, hastaların yatış sırasında kullandığı tedaviler, bu tedavilere alınan yanıt ve tedavi sırasında gözlenen değişiklikler, tedaviye yanıtı etkileyebilecek faktörler ve takibi yapılabilen hastalarda nüks varlığı araştırıldı. Hastalarda saptanan risk faktörleri ile tedaviye yanıt ve nüks arasında ilişki bulunup bulunmadığı araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaşları 23 ile 83 arasında değişirken, yaş ortalaması 51,0 (±14,5) idi. Olguların 28'i (%67,4) erkek, 18'i (%32,6) kadındı. Hastaların 38'i (%82,6) başvuru anında ilk defa selülit atağı, 8'i (%17,4) tekrarlayan atak geçirdiğini belirtti. Risk faktörlerinden 15 hastada (%32,6) sigara kullanım öyküsü, 12 (%26,1) hastada diabetes mellitus, 6 (%13,0) hastada geçirilmiş baypas operasyonu öyküsü, 5 (%10,9) hastada bacaklarda kronik lenfödem olduğu saptandı. Hastaların 19'unda (%42,2) dermatolojik muayenede tinea pedis tespit edildi. Hastaların 35'inde (%76,1) hastaneye yatırılmadan önce çoğunlukla oral olmak üzere sistemik antibiyotik kullanım öyküsü mevcuttu. Servise yatırılan hastaların 45'ine (%97.8) parenteral tedavi uygulanırken bunlardan 39'una (%84,8) tek tedavi olarak intravenöz ampisilin-sulbaktam kullanıldığı belirlendi. Hastaların taburcu oldukları sırada bir tanesi hariç hepsinde iyileşme sağlanmış, bir hasta ise tedavisine devam etmek üzere İnfeksiyon hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji servisine sevk edilmişti. Hastalarda uygulanan intravenöz antibiyoterapi süresi 3 gün ve 49 gün arasında değişirken, ortalama 17,7±12,4 gün olarak tespit edildi. Hastaların yaşları ile parenteral tedavi süresi arasında istatistiksel anlamlı pozitif korelasyon mevcuttu. Üç hastada (%6,5) görüntüleme yöntemleri ile tanı konulmuş abse gelişimi selülite bağlı en önemli komplikasyon olarak ortaya çıktı. Bunun dışında hiçbir hastada selülite bağlı veya kullanılan ilaçlara bağlı bir komplikasyon gelişmedi. Hastaların 34'ü tedavi sonrası 1-5 yıl süreyle takip edilmiş olup 11'inde (%32,4) aynı ekstremitede nüks gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Cellulitis is a common infectious disease caused mostly by Streptococcus pyogenes or Staphylococcus aureus, effecting especially dermal lymphatics in the deep dermis. Some local or systemic predisposing factors facilitate the occurrence of cellulitis. The most common predilection site of cellulitis is the lower extremities. As it is hard to identify the pathogen from wound or blood culture, the condition is treated empirically. Initial treatment includes antibiotics covering the spectrum of both staphylococci and streptococci, such as penicillins and cephalosporins. Patients requiring parenteral treatment are usually hospitalized. The duration of treatment varies according to the response. Data related to the etiologic factors and course of cellulitis are limited in our country, and it is quite unclear whether the disease has a different course compared to other countries. This study aims to reveal the risk factors associated with hospitalized cases of cellulitis localized to the lower limb, to investigate the role of risk factors on the efficacy of antibiotics, and to find out the optimal treatment by evaluating the response to parenteral treatment. Materials and Methods: Data of 46 patients hospitalized in the Dermatovenereology Department of Istanbul Medical Faculty with the diagnosis of lower extremity cellulitis during 2009-2014 years were retrospectively analyzed. Concomitant diseases and potential risk factors accompanying cellulitis, treatment methods used during hospitalization, response to treatment, observations during treatment period and factors influencing therapy were analyzed, and the presence of recurrence was investigated in patients who have been followed. A possible relationship between identified risk factors of cellulitis and response to treatment and recurrence were also investigated. Results: The age of the patients in the study ranged from 23 to 83 years with a mean age of 51.0 (± 14.5) years. 28 of the patients (67.4%) were male and 18 (32.6%) were female. 38 of the patients (82.6%) had the first-episode and 8 (17.4%) patients had a previous episode of cellulitis on admission. In 15 patients (32.6 a history of smoking, in 12 (26.1%) patients chronic diabetes mellitus, in 6 (13.0%) patients a history of by pass operation, and in 5 (10.9%) patients chronic lymphedema of the legs were detected as risk factors of cellulitis . In 19 patients (42.2%) tinea pedis was diagnosed in dermatological examination. Thirty five patients (76.1%) had a history of systemic antibiotic use mostly with oral administration, before being admitted to the hospital. The parenteral therapy was applied in 45 of the hospitalized patients (97.8%), and 39 of them (84.8%) were treated only with a regimen of intravenous ampicillin-sulbactam. Improvement was achieved in all but one patient on discharge, who had been referred to the Infectious Diseases and Clinical Microbiology department to continue the treatment. Parenteral antibiotic therapy duration ranged between 3 to 49 days, the the mean duration of treatment was 17.7 ± 12.4 days. There was a statistically significant positive correlation between age of the patients and duration of parenteral therapy In 3 patients (6.5%), occurrence of subcutaneous abscess was diagnosed by imaging methods, and this emerged as the most important complications of cellulitis. Other than that no complications related to cellulitis or as a side effects of antibiotics were observed in any of the patients. 34 patients have been followed up for 1-5 years after treatment and in 11 (32.4%) of them, recurrences were observed in the same limb.