Behçet hastalarında dentritik hücre ve doğal öldürücü hücre etkileşimi
Interaction of dentritic cell and naturel killer cells in behcet's patients
  1. Tez No: 384387
  2. Yazar: AYDIN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNNUR DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Behçet hastalığı tekrarlayan ağız ve genital bölge yaraları, üveit, eklemler, deri, merkezi sinir sistemi ve gastrointestinal sistemi tutan multisitemik otoenflamatuvar bir hastalıktır. Behçet hastalığının etyolojisi tam olarak aydınlatılamamasına rağmen genetik yatkınlığı olan insanlarda mikrobiyal bir ajanın veya çevresel faktörlerin bir takım immünolojik bozukluklar oluşturarak hastalığı tetiklediği en kabul gören hipotezdir. Dentritik hücreler (DH) ve doğal öldürücü (NK) hücreler doğuştan gelen bağışıklık sisteminin önemli efektör hücreleridir. Erken faz bağışıklık cevabında bu iki hücrenin karşılıklı etkileşimi birçok çalışmada rapor edilmiştir. Bu karşılıklı etkileşimde DH ler NK hücre fonksiyonlarını etkilerken, NK hücreleri de DH ler üzerine düzenleyici etkiler göstermektedirler. Aynı zamanda NK hücreleri DH lerin olgunlaşmasını etkilemektedir. Bu çalışmada Behçet hasta kan örneklerinden elde edilen monosit kökenli dentritik hücrelerle NK hücreleri arasındaki etkileşim incelenmiş ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılmıştır. Behçet hasta ve sağlıklı bireylerden alınan periferik kan örneklerinden elde edilen monositler IL-4, GM-CSF farklılaşma faktörleriyle monosit kökenli dentritik hücrelere dönüştürülmüş, yine Behçet hastası ve sağlıklı kontrollerin periferik kanlarından ayrılan NK hücreleri farklılaştırılan dentritik hücrelerle ortak kültüre alınmıştır. Kültür sonucunda NK yüzey belirteçleri KIR3DL1 ve NKp30, hücre içi IFN-γ ve IL-10 düzeyleri saptanmıştır. NK hücrelerinin dentritik hücre farklılaşmasına etkisi, monosit kökenli dentritik hücre farklılaşma belirteçleri olan CD14, CD209 ve CD83 düzeyleri ile belirlenmiştir. İstatistiksel analizlerde ölçülen parametreler açısından bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Behcet's disease is a multisystemic autoinflammatory disorder characterized mainly by recurrent oral and genital ulcers, uveitis and frequently involves the joints, skin, central nervous system (CNS) and gastrointestinal tract. The etiology of Behcet's disease is not definitely known, but the most widely suggested hypothesis for its pathogenesis is that microbial agents or other environmental factors triggering various immunological abnormalities in genetically susceptible people. Dendritic cells (DCs) and natural killer (NK) cells are important effector cells of the innate immune system. During the early stages of innate immune responses NK and DCs interact reciprocally and this important interaction was underlined by many reports. During this interaction, DCs induce NK cell functions and NK cells in turn induce modulatory effects on DCs. On the other hand this reciprocal interaction between NK and DCs could regulate DC maturation process. In this study, crosstalk between NK and mDC (monocyte derived dendritic cell) were investigated in Behcet's patients and compared with healthy subjects. Monocyte seperated from healthy and Behcets patients, differentiated to the mDC presence of IL-4 and GM-CSF and cocultured these cells with those NK cells seperated from Behcest patient and healthy control. After the cell culture NK surface markers KIR3DL1 and NKp30, intracellular cytokines IFN-γ and IL-10 were measured. The effect of NK cells on the monocytes differentiation were determined by measuring mDC differentiation parameters CD14, CD209 and CD83. In the statistical anlysis there is no significant differences was obtained between the parameters.