Ameliyat sonrası ileusun önlenmesinde sakız çiğnemenin etkisi
The effect of gum chewing on preventing postoperative ileus
- Tez No: 384391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER DENİZ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ameliyat sonrası ileus, kolorektal cerrahi girişimlerden sonra bağırsak motilitesinin geçici şekilde kesintiye uğraması sonucu ortaya çıkmaktadır. Ameliyat sonrası ileus, ağrı, bulantı-kusma ve komplikasyon sıklığında artış benzeri olumsuz hasta sonuçlarına yol açması nedeniyle önlenmelidir. Sakız çiğneme, ameliyat sonrası ileusun önlenmesi amacıyla kullanılan yöntemler arasındadır. Bu araştırma, kolorektal cerrahi girişim sonrası ortaya çıkan ileusun önlenmesinde sakız çiğnemenin etkisini belirlemek üzere deneysel olarak planlandı ve uygulandı. Trakya Üniversitesi, Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Kasım 2011-Aralık 2012 tarihleri arasında cerrahi girişim gerçekleştirilen hastalar arasından örneklem seçim kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hastalar araştırmanın örneklemini (n=60) oluşturdu. Literatür doğrultusunda oluşturulan“Veri Toplama Formu”ile elde edilen veriler ortalama, ortanca, sayı, yüzdelik, korelasyon analizi, Mann-Whitney U, ki-kare ve t-testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Postoperative ileus occurs after colorectal surgery as a result of temporary interruption of bowel motility. Prevention of postoperative ileus is important because of it caused negative patient outcomes such as pain, nausea, vomiting and increasing of complications. Gum chewing is among the methods used to preventing postoperative ileus. This research was planned and applied in order to determine the effect of gum chewing on prevention of postoperative ileus. The patients who underwent colorectal surgery at Trakya University, Health Research and Practice Center, General Surgery Department between the dates of November 2011 and December 2012, volunteers the research and meets the sample criteria (n=60) were included in the research. Data obtained by“Data Collection Form”created in accordance with the literature was evaluated by mean, median, frequency, percentage, correlation analysis, Mann-Whitney U test, chi-square test and t-test.