Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde bronş lavajında FISH yöntemiyle 3, 7 ve 8 numaralı kromozom anomalilerinin incelenmesi
Investigation of chromosome 3, 7 and 8 anormalities from bronchial washings in non small cell lung cancer
- Tez No: 384416
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Göğüs Hastalıkları, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Chest Diseases, Medical Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bir çok tümör, kendilerine özgü çeşitli genetik değişiklikler gösterirken, benign durumlarda bunlar nadirdir ya da görülmemektedir. Anöploidi, akciğer kanseri dahil olmak üzere solid tümörlerde en sık rastlanan genetik değişikliktir. Bunun için, tümörlerin teşhisi anöploidinin tespiti ile yapılabilir. Bu çalışmanın amacı, küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarından bronkoskopik olarak elde edilen hücrelerdeki kromozom anöploidilerinin incelenmesi ve fluoresans in situ hibridizasyonunun bu inceleme için uygunluğununun araştırılmasıdır. 17 hastadan alınan bronşiyal lavaj örnekleri, kromozom 3, 7 ve 8'e özgü olan sentromer problarıyla incelenmiştir. Örnekler problarla önce hibridize edilmiş ve sonra sayım yapılmıştır. Bütün örneklerde, yüksek oranda anöploidik hücreler ve 17 hastanın hepsinde kromozom 3, 7 ve 8'in anormal kopya sayı artışları görülmüştür. 3. kromozomun anöploidisi (%21,35), 7. kromozomun anöploidisi (%9,06) ve 8.kromozomun anöploidisine (%15,47) göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A lot of malignant tumors involve multiple genetic changes which are characteristic for them but rare or absent in benign conditions. Including lung cancer, aneuploidy is the most common feature of solid tumors. As a result, malignant tumors can be diagnosed by detecting aneuploidy. The aim of this study was to visualize chromosomal abnormalities in bronchoscopically gained cells from non-small cell lung cancer patients and test suitability of FISH. Three chromosome enumeration probes specific for chromosome 3, 7 and 8 was used to analyze 17 non-small cell lung cancer patients' bronchial washing specimens. The specimens were first hybridized, then counted. In all specimens highly aneuploid cells were detected. And all of the 17 cases showed aberrant copy numbers of chromosome 3, 7 and 8. Aneuploidy of chromosome 3 was especially high (21,35%) than the chromosome 7 (9,06%) and chromosome 8 (15,47%).