Periodontal olarak hızlandırılmış diş hareketinin incelenmesi
Evaluation of periodontally accelerated tooth movement
- Tez No: 384415
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ FIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Özercan, T. Periodontal Olarak Hızlandırılmış Diş Hareketinin İncelenmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ortodonti AD. Doktora Tezi. İstanbul. 2014. Giriş ve Amaç: Ortodontik tedavi, uzun süreli bir tedavi şeklidir. Tedavi süresinin kısalması, tedavi sırasında karşılaşılabilecek pek çok riski en aza indirecektir. Bu çalışmanın amacı; mini vida destekli maksiller kanin retraksiyonundan oluşan konvansiyonel ortodontik tedavi tekniğini, kortikotomi destekli ve piezocision destekli kanin retraksiyonundan oluşan ortodontik tedavi teknikleri ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, 3 farklı yöntemle (piezocision, kortikotomi ve standart) distale edilen 42 kanin diş üzerinde yürütülmüştür. Mini vidalardan kuvvet kolu arasına asılan kapalı nikel titanyum yaylar aracılığı ile distalizasyon için sabit 170 gr kuvvet uygulanmıştır. Çalışmada diş hareketi hızı, kök boyları, dişlerin hareketleri sırasındaki eksen eğimi değişiklikleri, apikal kemik kaidesi yüksekliğinde ve dehissens miktarlarındaki değişimler incelenmiş ve bu incelemeler sıralama ve seviyeleme safhalarından sonra (T1) ve kanin distalizasyonu sonunda (T2) alınan KI BT görüntüleri üzerinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Özercan, T. Evaluation of Periodontally Accelerated Tooth Movement. İstanbul University Institute of Health Science, Department of Orthodontics. Doktora Tezi. İstanbul. 2014. Aim: The length of orthodontic treatment is still a major concern. Shortening the treatment time minimizes many iatogenic risk factors. The aim of our study is to compare the effectiveness of corticotomy faciliated canine retraction and piezocision faciliated canine retraction and comparing both with a control group of canine retraction only, while using the miniscrews as temporary anchorage units. Material and Methods: The study was carried on 42 canines (21 patients) which were retracted by 3 different methods (piezocision, corticotomy and conventional). 170gr of distalization force was applied between the miniscrews and power hooks placed mesial to the canine brackets with closed NiTi coil springs. Tooth movement rate, root lengths, inclination changes, height of the apical crest and dehiscensces were evaluated on the CBCT scans taken after levelling and aligning (T1) and after canine retraction (T2). Results: There is a statistical difference between the groups regarding the rate of tooth movement (PG: 6,82±1,97 mm in 16,44±1,3 weeks, KG: 7,95±1,97 mm in 14,98±0,78 weeks, SG: 8±1,25 mm in 26,44±3,51 weeks, p0.05). Conclusions: Both piezocision and corticotomy assisted canine retraction were found to be effective methods for accelerating tooth movement. Piezocision was found to be as effective as corticotomy. The canine distalization was two times faster in both groups compared with the conventional group. The shortening of the root length was not clinically important. It was seen that the distalization took place as a controlled tipping movement. The increase in the dehiscence distance was statistically significant in conventional group whereas in corticotomy and piezocision groups dehiscence distance was decreased. This was the only statistically significant parameter between groups other then the rate of tooth movement. Keywords : Corticotomy, Piezocision, Orthodontics, Canine Distalization, CBCT The present work was supported by the Research Fund of Istanbul University. Project No. 23050