Siprofloksasinin sıçanlarda doksorubisinin farmakokinetiğine etkisi: CYP1A1, CYP1A2, CYP2J3 VE CYP3A1 genlerinin rolü
Effect of ciprofloxacin on the pharmacokinetics of doxorubicin: The role of: CYP1A1, CYP1A2, CYP2J3 and CYP3A1 in rat model
- Tez No: 384418
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Genetik, Onkoloji, Pharmacy and Pharmacology, Genetics, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu çalışmada Dokso ile Sipro arasındaki etkileşim, Dokso plazma konsantrasyonu, hepatik ve kardiyak CYP1A1, CYP1A2, CYP2J3 ve CYP3A1 enzimlerinin mRNA ekspresyonları, kardiyak fonksiyonlar ve cTnI plazma seviyeleri ölçülerek değerlendirildi. Materyal ve Metod: Yetişkin erkek Sprague Dawley sıçanlara Dokso ve/veya Sipro akut ve 3 hafta kronik olarak uygulandı. Dokso ve cTnI plazma seviyeleri ELISA yöntemi kullanılarak ölçüldü. Kalp fonksiyonları Langendorff tekniği kullanılarak değerlendirilirken, kalp ve karaciğerdeki CYP1A1, CYP1A2, CYP2J3 ve CYP3A1 gen ekspresyonları real time-PCR kullanılarak ölçüldü. Bulgular: Dokso'nun plazma konsantrasyonu Sipro ile akut ve kronik uygulamalarda düşük dozda % 26,8 - % 23,5, yüksek dozda % 16,4 - % 14,3 oranlarında anlamlı olarak yükseldi.
Özet (Çeviri)
Objective: The present study was designed to investigate the interaction between Doxorubicin (DOX) and Ciprofloxacin (CIP) along with estimation of DOX plasma concentration, hepatic and cardiac CYP1A1, CYP1A2, CYP2J3 and CYP3A1 mRNA expression, cardiac function and cTnI plasma levels. Materials & Methods: Adult male Sprague Dawley rats followed 3-week administration of DOX and/or CIP in chronic and acute manner. The DOX and cTnI plasma levels were measured by using enzyme-linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) technique. Cardiac functions were assessed by Langendorff technique, cardiac and liver CYP1A1, CYP1A2, CYP2J3 and CYP3A1 gene expression were determined by real time PCR. Results: The DOX plasma concentration was increased by 26.8 - 23.5 % (low dose) and 16.4 - 14.3 % (high dose) after the addition of CIP in both the acute and chronic groups. All the treated groups, following acute or chronic dose protocol showed significant increase of 137 to 248 % in cTnI plasma level than that of control (p< 0.0001). Double product data showed an overall decrease (33-70%) in cardiac functions of chronic group.