Ciprofloxacinin Klebsiella pneumoniae suşları üzerinde post antibiyotik etkisinin (PAE) değişik in vitro koşullarda, çeşitli yöntemlerle araştırılması
  1. Tez No: 14887
  2. Yazar: HALUK GERMEYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN JOHANSSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ciprofloxacin "in standart ve klinikte elde edilen Klebsiella pneumoniae suşlarına karsı FAE değerleri saptanmıştır. PAE değerleri, üç değişik antibiyotik uzaklaştırma yöntemi (dilüsyon, filtrasyon, santrifüj) kullanılarak elde edilmiştir. Uç değişik ortamda (Mueller Hinton besiyeri, steril idrar, serum ve besiyeri karışımı) elde edilen PAE değerleri ilaç uzaklaştırıl dıktan sonra her saat başı yapılan total canlı sayım yöntemi ile hesaplanmıştır. Temas süresi 1 saaten 3 saate uzatıldığı zaman ve antibiyotik konsantras yonu lxMIC'ten 25xMIC'e yükseltildiği zaman PAE değerlerinde de kademeli bir artış gözlenmiştir. 0.2 saatten 4.2 saate kadar uzayan PAE değerleri elde edil miştir. Antibiyotik uzaklaştırma yöntemleri arasında yüksek derecede bir korelas yon saptanmıştır. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the PAE' s of ciprofloxacin against standard and clinical strains of Klebsiella pneumoniae were determined.The differences in PAE were determined by three different antibiotic removal techniques (dilution, filtra tion, centrifugation). The post antibiotic effect in three different medium (Mueller Hinton broth, sterile urine, Mueller Hinton broth and serum) was quan- titated by hourly counts of cfu's after removal of the drug. There was a progressive increase in the PAE as the duration of cipro floxacin exposure increased from 1 hour to 3 hours and the concentration of drug from lxMIC to 25xMIC. The PAE values ranged from 0.2 h to 4.2 h. There was a high correlation between antibiotic removal techniques. 28