Dental implantolojide kullanılan titanyum grade 4 üzerinde oluşturulan farklı yüzeylerin, osseointegrasyon düzeylerinin deneysel olarak araştırılması
Experimental evaluation of osseointegration levels of grade 4 titanium alloys used in dental implantology with different surface properties
  1. Tez No: 384423
  2. Yazar: MERVE ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI TANYERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çalışmamızda, aynı makro özelliklere sahip, yüzey özellikleri farklı; TiO2 ile kumlanmış yüzey dental implantlar, BCP ile kumlanmış yüzey dental implantlar ve yeni oluşturulan BCP ile kumlanmış+H2O2 ile dağlanmış yüzey dental implantlar ve kontrol grubu olarak Parlatılmış yüzey dental implantlar kullanılarak bu üç farklı yüzeyin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Farklı yüzey özelliklerine sahip dental implantlar 28 adet Yeni Zelanda tavşanının sağ ve sol femoral epifizlerine randomize olarak yerleştirilmiştir. Operasyondan 3 ve 6 hafta sonra sakrifikasyon gerçekleştirilerek farklı zamanlarda osseointegrasyon düzeyleri Rezonans Frekans Analizi ve Geri Çevirme Tork Testi ile değerlendirilmiştir. Viyana Teknik Üniversitesi, Nano Teknoloji Laboratuvarında optik yöntemler kullanılarak (Keyence 3D laser) üç boyutlandırma tekniği aracılığıyla yüzeyin morfolojik incelemesi gerçekleştirilmiştir. Tüm yüzeylerin temaslı stylus profilometre cihazı ile ortalama Ra yüzey pürüzlülük değerleri ölçülmüştür. Daha hassas yüzey görüntülerinin elde edilmesi amacıyla bir de TAEM ile yüzey topografyası incelenmiştir. Bu yöntemler ile hem yüzey modifikasyonları sonrasında oluşan morfolojinin homojenitesi değerlendirilmiş olunup hem de pürüzlülük değerleri incelenmiştir. Çalışmamızda, BCP ile kumlanmış+H2O2 ile dağlanmış yüzeye sahip implantlar tüm deneysel analizlerde TiO2 ile kumlanmış yüzey implantlara göre, TiO2 ile kumlanmış yüzey implantlar ise kontrol grubuna göre daha başarılı bulunmuştur. 6 hafta sonra yapılan ölçümlerde BCP ile kumlanmış ve BCP ile kumlanmış+H2O2 ile dağlanmış yüzeye sahip implantlar için yeterli ISQ ve RTV değerlerine ulaşılması sebebiyle 6. haftadan sonra bu yüzeylere sahip dental implantların yüklemeye başlanabileceği görüşü ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, our aim was to observe osseointegration performance of dental implants with different surface characteristics. Three different implant surfaces were manufactured which have similar macro characteristics but different surface properties: implants with TiO2 sandblasted surfaces, implants with BCP sandblasted surfaces, recently produced implants with BCP sandblasted and H2O2 dispensed surfaces. Also control group was used with polished surfaces as a fourth specimen group. Surface characteristics of specimen groups were investigated by 3D and 2D methods. Average Ra surface roughness values of all surfaces were measured with contact stylus profilometer device. To achieve more accurate surface images, surface topographies were also investigated with scanning electron microscope (SEM). 3D morphological investigations were applied with three dimensional modelling by means of optic microscope (Keyence 3D laser) in Vienna Technical University, Nano Technology Laboratory. Both the homogeneity of surface morphology achieved with surface modifications and the roughness values of surfaces were evaluated by these methods. For in vivo test, dental implants with different surface properties were randomly placed in right and left femoral epiphyses of 28 New Zealand rabbits. In postoperative 3rd and 6th weeks rabbits were sacrificed and osseointegration levels in different time intervals were evaluated using Resonance Frequency Analysis and Removal Torque Test methods. In this experimental study, BCP sandblasted and H2O2 dispensed surface implants were found to be more successful than TiO2 sandblasted surface implants and TiO2 sandblasted surface implants were found to be more successful than control group implants in all experimental analysis. In 6th postoperative week, BCP sandblasted surface and BCP sandblasted and H2O2 dispensed surface implants reached desired 1SQ and RTV values. Therefore its suggested that dental implants with such surface properties may be prosthetically loaded after six weeks.