İmidazotiyazolil sübstitüe heterosiklikler, sentez ve yapı tayinleri
Synthesis and characterization of imidazothiazolyl substituted heterocyclics
- Tez No: 384422
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY GÜZELDEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Pehlivan E. İmidazotiyazolil Sübstitüe Heterosiklikler, Sentez ve Yapı Tayinleri İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Farmasötik Kimya AD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. 2014. İmidazo[2,1-b]tiyazol artığına sahip 3-alkil/aril-2-[[[6-(fenil/4-klorofenil)imidazo[2,1-b]tiyazol-3-il]asetil]hidrazono]-5-nonsübstitüe/metil-4-tiyazolidinon (5-16) yapısında yeni bileşikler bu çalışma kapsamında elde edilmiş ve antiviral aktivite çalışması yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda fenaçil bromür/4-klorofenaçil bromür ve etil 2-aminotiyazol-4-asetat'ın reaksiyonlarından kazanılan 2-amino-3-[(benzoil/4-klorobenzoil)metil]-4-(etoksikarbonilmetil)tiyazolyum bromür (1)'den absolü etanollü ortamda etil [6-(fenil/4-klorofenil)imidazo[2,1-b]tiyazol-3-il]asetat hidrobromür (2) sentezlenmiş, daha sonra (2), hidrazin hidrat ile etkileştirilerek 2-[6-(fenil/4-klorofenil)imidazo[2,1-b]tiyazol-3-il]asetohidrazid (3) elde edilmiş, (3)'ün de çeşitli alkil/aril isotiyosiyanatlarla reaksiyonundan 4-alkil/aril-1-[[6-(fenil/4-klorofenil)imidazo[2,1-b]tiyazol-3-il]asetil]-3-tiyosemikarbazidler (4a-j) sentezlenmiştir. 4-Tiyazolidinon türevi olan 3-alkil/aril-2-[[[6-(fenil/4-klorofenil) imidazo[2,1-b]tiyazol-3-il]asetil]hidrazono]-5-nonsübstitüe/metil-4-tiyazolidinon (5-16)'lar 4a-j'nin etil bromoasetat veya etil 2-bromopropiyonat ile siklizasyonundan elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin oluşum mekanizmaları tartışılmış ve yapıların doğruluğu elementel analiz, UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR (APT), 13C-NMR (DEPT), HSQC ve ESI-MS kütle spektrumu verileri ile kanıtlanmıştır. Ayrıca, bileşiklerin antiviral aktiviteleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pehlivan E. Synthesis and Characterization of Imidazothiazolyl Substituted Heterocyclics. İstanbul University, Institute of Health Sciences, Department of Pharmaceutical Chemistry. M.S. Thesis. İstanbul. 2014. New compounds having an imidazo[2,1-b]thiazole moiety; 3-alkyl/aryl-2-[[[6-(phenyl/4-chlorophenyl)imidazo[2,1-b]thiazol-3-yl]acetyl]hydrazono]-5-nonsubstitute/ methyl-4-thiazolidinone (5-16) derivatives were obtained and their antiviral activities were investigated. In the direction of this purpose, 2-amino-3-[(benzoyl/4-chlorobenzoyl)methyl]-4-(ethoxycarbonyl methyl) thiazolium bromide (1), obtained from the reactions of ethyl 2-aminothiazol-4-acetate with phenacyl bromide/4-chlorophenacyl bromide was reacted with absolute ethanol to synthesize ethyl [6-(phenyl/4-chlorophenyl)imidazo[2,1-b]thiazol-3-yl]acetate hydrobromide (2). Then, 2 was reacted with hydrazine hydrate to yield 2-[6-(phenyl/4-chlorophenyl)imidazo[2,1-b]thiazol-3-yl]acetohydrazide (3). After that, 4-alkyl/aryl-1-[[6-(phenyl/4-chlorophenyl)imidazo[2,1-b]thiazol-3-yl]acetyl] thiosemicarbazides (4a-j) were synthesized from condensation of 3 with various alkyl/aryl isothiocyanates. In the end, 3-alkyl/aryl-2-[[[6-(phenyl/4-chlorophenyl)imidazo[2,1-b]thiazol-3-yl]acetyl] hydrazono]-5-nonsubstitute/methyl-4-thiazolidinones (5-16) were obtained from cyclization of 4a-j with ethyl bromoacetate or ethyl 2-bromopropionate. The reaction mechanisms of the synthesized end products have been discussed and the accuracy of new structures were proved by the data obtained from elemental analysis, UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR (APT), 13C-NMR (DEPT), HSQC and ESI-MS spectra. Also, the antiviral activities of compunds were investigated.