Bazı otsu ve odunsu bitki türlerinin in vitro gelişimi sırasında genolik maddelerinin değişimi
- Tez No: 38444
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN ÖZZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
78 ÖZET Araştırma, çilek (Fragaria vesca * Anana ssa D'uchl), asma (Vitis vinifera ev Yuvarlak Çekirdeksiz), ayva (Cydonia vulgaris ev Ekmek ayvası), domates (Lycopersicon esculentum Mili ev VF6203) ve enginar (Cynara scolymus L. ev Sakız) 'in In vitro gelişimi sırasında fenolik maddele rinin gelişme ve özellikle köklenme üzerine etkilerini araştırmak amacıyla E.ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Doku Kültürü Laboratuvarmda yürütülmüştür. Fenolik madde değişimi, kültür öncesi ve In vitro kültür sırasında saptanmıştır. In vitro kültür öncesi alınan sürgün uçları % 96'lık alkolde ekstrakte edilmiştir. In vitro aşamada sürgün ucu kültürü yapılarak yeterli materyal sağlandıktan sonra, türlere göre değişen sürelerle periyodik olarak örnek alınmış ve ekstrakte edilmiştir. In vitro aşama bitirildikten sonra înce Tabaka Kromatograf isi işlemine başlanmıştır, önce değişen konsantrasyonlarda tek yönlü karomatogramlar hazırlanmış, bunların arasından en belirgin dağılım gösteren kroma- togramlar seçilmiştir. Daha ayrıntılı inceleme için, yükseltilen konsantrasyonlarda iki yönlü kromatogramlar hazırlanmıştır. Bu kromatograml ardaki lekeler tespit edilmiş ve numaralandırılmıştır. Daha sonra lekelerin bu lunuş yerlerinden Rf değerleri hesaplanmış ve renk reak siyonları saptanmıştır. Bunlara göre fenolik maddelerin tanımlanmaları yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre; üzerinde çalışılan türlerde, fenolik madde olarak, flavanlar, f lavonoidler, fenilpropan bileşikleri tespit edilmiştir. Çilekte 34 leke, asmada 16 leke, ayvada 22 leke, domateste 12 leke enginarda 19 leke tespit edilmiş ve fenolik madde79 tanımlamaları yapılmıştır. Ayvada f lavonoidlerin köklen- meye olumlu etkide olmadığı ve fenilpropan bileşiklerinin çoğunun olumlu etkisi olabileceği belirlenirken çilekte, domateste ve asmada bazılarının etkili olamayacağı, bazılarının da teşvik edebileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY This research has been carried out in vitro in order to search the effects of phenolic substances on growing and especially on rooting at the tissue culture Lab. of Horticultural Department of Agricultural Faculty. Changes in phenolic substances were determined prior to culture and during In vitro culture. Prior to culture sampled shoot tips were extracted with alcohol 96 %. During in vitro, after providing enough material with cultured shoot tip, periodical samples were taken and then extracted. After in vitro culture, Thin Layer Chroma tographic work was started. Primarily, one dimensional chromatograms have been prepared at different concen trations and then the best performing chromatograms were chosen. Eventually, two dimensional chromatograms were improved at increased concentrations for more detail investigations. Spots on these chromatograms were deter mined and countered. Finally, Rf values were calculated and colour reactions were determined. According to the research results, phenolic compounds such as flavans, flavonoids, phenyl propenes were deter mined on studied species. 34 spots in strawberry, 16 spots in Vitis, 22 spots in quince, 12 spots in tomato, 19 spots in artichoke (some of them has got the same Rf values and colour reactions) were determined and phenolic substances were described. Although in quince. It was determined that the flavonoids haven't possitive effects whereas most of the phenylpropenes may have possitive effects, in strawberry, tomato and vitis, the effects were found to vary and some of them may not affected while some may stimulated.