Kemalpaşa yöresindeki kiraz yetiştiriciliğinin teknik ve ekonomik sorunları üzerine bir araştırma
- Tez No: 38445
 - Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ ÇAKIR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
ABSTRAKT Bu Çalışma, Îzmir-Kemalpaşa yöresinde Bagyurdu, ören, ve Sütçüler beldelerindeki kiraz yetiştiren tarım işletmelerini kapsamaktadir. işletmelerin yapısal ve teknik özellikleri ayrıca işletme sonuçları incelenmiştir. Tabakali tesadüfi örnekleme ile örneğe çekilen 50 işletmeden anket yolu ile toplanan 1992-1993 yılına ait veriler brüt-marj yöntemi ile analiz edilmiştir. İşletmelerin başarı derecesine göre analizi yapılmış, yeterli işletme büyüklüğü tesbit edilmiştir. Ayrıca işletmelerde kiraz yetiştiriciliği teknik yönden incelenmiştir. İşletmelerin sorunları ve olası çözüm önerileri sunulmuştur. ABSTRACT This study covers cherry growing farms located at Bagyurdu, ören and Sütçüler towns of Kemalpaşa county. Economic structure, farm results and technical features of the farm were studied. 1992 - 93 production years results which are gathered by personal interviews carried on 50 farms selected by means of stratified random sampling, and gross-margin analysis were employed. Farms were also analized according to the degree of success and the sufficient size of farm was also determined. Technical aspects of cherry production was also studied. The problems were described and possible ways of solutions were also suggested. X
Özet (Çeviri)