Kistik ovaryumlu ineklerde kan serumunda progesteron düzeyleri ile sütün biyokimyasal ve mikrobiyolojik profilinin araştırılması
Blood progesterone concentrations and milk biochemical and microbiological profile in dairy cows with ovarian cysts
  1. Tez No: 384450
  2. Yazar: NESLİHAN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIRŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yapılan çalışmada, kistik ovaryumlu ineklerin süt biyokimyasının ve mikrobiyolojisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmanın hayvan materyalini Trakya bölgesinde bulunan bir süt işletmesindeki postpartum 40-60. günlerinde olan süt inekleri (n=64) oluşturdu. İneklere önce rektal muayene, daha sonra rektal ultrasonografi yapılarak, sağlıklı (n=30) ve ovaryum kistli (n=34) inek grupları oluşturuldu. İneklerden kan örneği 5 ml olarak toplandı ve kan serumu örneklerinde progesteron düzeyleri saptanarak foliküler ve luteal kist ayrımı yapıldı. Aynı gün ineklerden süt örneği de toplandı ve tüm ineklerin sütlerinin biyokimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yapıldı. Biyokimyasal analizde süt yağ, protein, laktoz, kuru madde ve somatik hücre sayısı belirlendi. Sağlıklı ve ovaryum kistli hayvanlardan elde edilen biyokimyasal bulgular istatistiki açıdan karşılaştırıldı. Sütün mikrobiyolojik analizinde ise etken izolasyonu yapıldı. Ovaryan kistli grupta sütteki yağ, protein ve somatik hücre sayısı değeri istatistiksel açıdan normal ineklere göre daha yüksek bulundu. Sütteki laktoz oranının ise kistli ineklerde sağlıklı ineklerden düşük olduğu tespit edildi. Kuru madde oranı bakımından ise ovaryan kistin etkisi önemsiz bulundu. Mikrobiyolojik inceleme sonucunda 34 adet ovaryan kistli ineğin %59'unda ayrıca mastitis de bulunmaktaydı. Kistli ve mastitisli ineklerin %10'unda foliküler, %90'ında luteal kist tespit edildi. Foliküler kistli ve mastitisli ineklerin sütlerinden Koagulaz Negatif Stapylococcus spp., Bacillus spp. ve E.coli; luteal kistli ve mastitisli ineklerin sütlerinden de Koagulaz Negatif Stapylococcus spp., Bacillus spp. ve E.coli izole edildi. 34 adet ovaryan kistli ineğin %41'inde California Mastitis Test (CMT) ve SHS verilerine göre mastitis tespit edilmedi. Bu kistli grubun %21'inde foliküler, %79'unda luteal kist saptandı. Foliküler kistli bu ineklerden Koagulaz Negatif Stapylococcus spp. ve E.coli , luteal kistli ineklerden ise Koagulaz Negatif Stapylococcus spp., E.coli, Bacillus spp. ve Proteus sp. izole edildi. Otuz adet kontrol grubu inekte CMT ve SHS sonuçlarına göre mastitis saptanmadı ancak bu ineklerin sütlerinde Koagulaz Negatif Stapylococcus sp., Bacillus sp., Proteus sp.ve E.coli izole edildi. CMT ve SHS verilerine göre mastitis olmayan ineklerde mikrobiyolojik ekimlerde ortaya çıkan üremeler mastitisin bu hayvanlarda henüz başlangıç aşamasında olduğunu düşündürmektedir. Sonuç olarak ovaryum kisti olan hayvanlarda sütteki yağ, protein, SHS değerlerinde artış, laktoz değerinde azalma olduğu saptandı. Kuru madde miktarında ise herhangi bir değişim meydana gelmedi. Elde ettiğimiz bulgular neticesinde ovaryum kisti olan hayvanların süt kalitesinde azalma olduğu görüldü. Ovaryum kisti olan hayvanlar için yapılan tedavi masrafları, hayvanların erken kesime gönderilmesiyle verimlerinden daha az yararlanılması gibi sebeplerin toplamı ülke ekomomisine zarar vermektedir. Bu nedenle ovaryum kistlerinin erken teşhisiyle gerek hayvanın üreme kabiliyeti gerekse süt kalitesi ve verimindeki kayıpların önüne geçilebilir. Böylece yaptığımız çalışmayla ovaryan kistli ineklerde sütteki yağ, protein, SHS değerlerinde artış olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to search milk biochemical and microbiological values in cystic dairy cows to investigate the milk content by analyzing quantity of fat, protein, lactose, dry matter and somatic cell count values. Total number of 64 Holstein dairy cattle which were in 40-60 days postpartum, located in a dairy farm at Thrace region of Turkey were used for this study. First, rectal examination was performed and by using rectal ultrasonography, cows were identified as“cystic”(n=34) and“healthy”(n=30) cows. Cystic cows were divided into two groups,“follicular cystic”and“luteal cystic”, according to the blood progesterone concentrations. For all milk samples that were collected from the cows, their biochemical and microbiological analyses have performed. This biochemical analyses includes amount of milk fat, protein, lactose, dry matter and SCC values. Biochemical results were compared statistically. Microbiological analyses include etiological agent isolation. We found that amount of milk fat, protein, SCC were higher in cystic cows than healthy cows. Milk lactose was higher in healthy cows than cystic cows. Dry matter did not show any difference between normal and cystic cows. Microbiological results showed that 34 cystic cows had ovarian cyst and 59% also had mastitis. Ten percentage of that cystic and mastitic cows determined to have follicular cyst and 90% have luteal cyst. Coagulase negative stapylococi (CoNS.) Bacillus spp. and E. coli were isolated from follicular cystic and mastitic cows and CoNS. spp. , Bacillus spp. and E. coli isolated from luteal cystic and mastitic cows. Based on CMT and SCC results, 41% of 34 ovarian cystic cows detected as free of mastitis. Only 21% of that cystic cows had been observed with follicular and 79% of that cows had luteal cysts. Coagulase Negative Stapylococcus spp. and E.coli isolated from the follicular cyst and CoNS. spp., E.coli, Bacillus spp. and Proteus sp. isolated from luteal cysts. Due to CMT and SCC results, control cows did not exprience mastitis but CoNS., Bacillus sp., Proteus sp. and E.coli isolated from these cows. Microbiological isolates from non CMT and SCC results lead us to think about that cows are at their first levels of mastitis. As a result, ovarian cystic cows have an increased milk fat, protein, SCC values and lower lactose values. Dry matter did not show any difference between normal and cystic cows. Our results demonstrated that milk quality of cows with ovarian cysts were decreased. Costs of veterinary intervention and culling rates causes decrease of milk yield and this results lead economic loses in Turkey's milk industry. Early diagnosis of ovarian cysts prevent decrease of cow milk quality and reproduction performance. It was determined that ovarian cystic cows have an increase in milk fat, protein and SCC values.