Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yapılan eğitimin gürültü düzeyini azaltmadaki etkisi
The effect of education in neonatal intensive care units on reducing the level of noise
- Tez No: 384466
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde (YYBÜ) gürültüyü azalmaya yönelik verilen eğitimin etkinliğini değerlendirmek amacıyla tek grupta ön test-son test yarı-deneysel bir tasarım olarak gerçekleştirildi. Araştırma verileri, 1 Eylül 2014-03 Kasım 2014 tarihlerinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin YYBÜ'nde çalışan 30 çalışandan ve 24 saatlik gürültü ölçümü yapılarak elde edildi. Veri toplamada, araştırmacı tarafından hazırlanan Anket Formu ve Gürültü Kontrolü Eğitim Programı, ses ölçüm cihazı kullanıldı. Veriler ortalama, standart sapma, frekans ve yüzdelik dağılımlar, ki kare test ve t testi ile değerlendirildi. Araştırma sonucunda, çalışanların %86,7'sinin hemşire, %13,3'ünün hizmetli, %36,7'sinin 5 yıldan daha uzun süre ünitede çalıştığı saptandı. Çalışanların ifadelerine göre gürültünün en yoğun olduğu saatin bakım saati, en çok pazartesi günü ve kaynağının ünitedeki araç-gereçler olduğu bulundu. Çalışanların ünitedeki gürültüyü azaltmaya yönelik en çok yaptıkları uygulamaların; ünitede alarm seslerine hemen müdahale etme, kuvöz kapaklarını çarpmama, kuvöz örtüsü kullanma, ses çıkartan ayakkabı veya terlikler kullanmama ve telefon, radyo gibi cihazların seslerini kısma vb. olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on one group through quasi-experimental study with pre-test post-test design in order to evaluate the effectiveness of the education done for reducing the level of noise in Neonatal Intensive Care Units (NICU). Research data were obtained from 30 workers working in NICU of a Training and Research Hospital that belongs to the Ministry of Health through assessing the level of noise for 24 hours. During the data collection, Questionnaire Form prepared by the researcher and Training Progamme of Noise Control, noise measurement device were used. The data were evaluated with mean, standart deviation, frequency and percentage distribution, chi square test and t test. At the end of the research, it was found that %86,7 of the workers are the nurses, %13,3 of them are servants and %36,7 of the workers have worked at the hospital for more than five years. According to the statements of the workers, the most intensive level of noise occurs during care hours, on mondays, and the source of the noise is the materials in the unit. The implementations that the workers do most in order to diminish the level of noise include silencing the alarms immediately, not slamming the incubators, using blankets for incubators, not wearing shoes or slippers making noise, making the phones or radios silent ....etc.