Beyin tümörlü hastalarda galectın-3 BP, NSE ve GGT düzeyleri
'galectin-3 PT', 'NSE' and 'GGT' values in patients with brain tumor
- Tez No: 384467
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA VİLDAN YASASEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Biyokimyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Beyin tümörleri yetişkinlerde görülen tüm kanser tiplerinin %2 'sini oluşturmaktadır. Çocuklarda ise lösemiden sonra en fazla görülen pediatrik tümör tipidir. En önemli risk faktörlerinin yaş, cinsiyet, kalıtım ve radyasyon olduğu düşünülmektedir. Ekstrasellüler matriks ve tümör hücreleri arasındaki iletişimin artması yeni tümör kolonilerinin oluşmasını kolaylaştırmaktadır. Galectin-3 Binding Protein (Galectin-3 BP), scavenger reseptor cysteine–rich (SRCR) ailesine ait, Galectin-3' ün ligandı olan tümör ilişkili glikoproteindir. Hücre–hücre ve hücre-ekstraselüler matriks adhezyonuna, apoptoza, hücre proliferasyonuna ve anjiogeneze aracılık etmektedir. Tümöre karşı etkili antitümör cevabın verilmesini sağladığı düşünülmektedir. Gamma glutamiltransferaz (GGT), gamma glutamil grubunun, geri dönüşümlü olarak transferini katalize eden bir enzimdir. Aminoasit ve peptitlerin gamma glutamil peptitleri seklinde hücre içine alınmasında görev yapan ve glutatyonun ekstrasellüler katabolizmasından sorumlu enzimdir. Nöron-spesifik enolaz (NSE), beyin için özgül proteinlerden biri olup, glikolitik yolda 2-fosfogliseratın fosfoenol purivata dönüşümünü katalize eden enolaz enziminin bir izoenzimidir. NSE, nöronlar ve nöroendokrin hücrelerde yüksek oranlarda mevcut olup beynin total çözülebilir proteininin %0.4-4'ünü oluşturur. Bu çalışmada beyin tümörlü hasta örneklerinde diagnostik ve prognostik önemi olabilecek Galectin–3 BP, GGT ve NSE serum değerleri belirlendi. Aynı parametreler kontrol grubunun serum değerleriyle karşılaştırıldı. Galectin 3-BP serum düzeyleri çift antikor sandviç enzim immunoassay (ELISA) yöntemi ile, GGT fotometrik yöntem ile otoanalizörde, NSE ise elektrokemülüminesans immunoassay (ECLIA) ile otoanalizörde belirlendi. Önceki çalışmalarda, farklı histopatolojide beyin tümörlü yetişkin ve çocuk hasta serumlarında Galectin-3 BP, GGT ve NSE parametrelerinin birlikte çalışıldığı herhangi bir araştırma olmadığı için, elde edilen sonuçların beyin tümörlü yetişkin ve çocuk hastaların tanı ve/veya takibinde klinik bulgularla birlikte faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Primary malign brain tumors account for 2 percent of all cancers in adult. Malign brain tumors are the leading cause of cancer death among children and the second most common type of pediatric cancer. The most important risk factors are age, sex, heredity and radiation. Increase of the interaction between extracellular matrix and tumor cells favours the establishment of new tumor colonies. Galectin 3-Binding Protein (Galectin-3 BP) is a tumor-associated protein belonging to the Scavenger Reseptor Cysteine-Rich domain superfamily. It mediates matrix adhesion, apoptozis, cell proliferation and angiogenezis. It plays a role also host anti-tumor immune responses. Gamma Glutamyl Transferase (GGT) catalyzes the transfer of the glutamyl moiety reversibly. GGT catalyzes the degradation of extracellular Glutathion. Neuron spesific enolase (NSE) is a isoenzyme of enolase. NSE high levels are present in neuron and neuroendocrin cells. It represent up to % 0.4-4 of the total soluble proteins in brain. We have planned to determine the Galectin–3BP, GGT and NSE values in serum of the patients with brain tumors. We determined the Galectin–3 BP values by ELISA (Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay), GGT values by photometric method with autoanalyzer NSE values by values by ECLIA (electrochemiluminescence method) with autuanalyzer in serum samples of adult and children patients with brain tumor and to compare the results with healthy controls. This is the first study that determines the serum of Galectin-3 BP, GGT and NSE parameters in among brain tumors with adult and child together. We believe that they are useful markers for clinicians to help decide the diagnosis and/or prognosis of brain tumors.