Bazı vişne çeşitlerinin kirazlar için dölleyici olarak kullanılması üzerinde bir çalışma
  1. Tez No: 38449
  2. Yazar: KAMURAN SARSAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ ÖZÇAĞIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışma Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 1994 yılında yapılmıştır. Çalışma, aynı bölümün kollekisyon bahçesinde yer alan Reverchon, Gaucher, Vignola kirazları ve Montmorency, Katırlı, Kütahya vişneleri üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada, çiçektozu çimborusunun dişicik borusu içerisindeki büyümesini, gelişme hızını ve dolayısla meyve tutumunu araştırmak amacıyal karşılıklı tozlama işlemleri gerçekleştirilmiştir. Tuzlamadan sonra değişik sürelerde alınan örneklerde çiçektozu çimborusunun gelişme hızı ve durumu; yapılan uygulamanın meyve tutumuna etkisi incelenmiştir. Çimlendirme testleri % 1 agar + % 15-20 sakkaroz içeren ortamlarda belirlenmeye çalışılmıştır. Tuzlamalardan 24, 48, 72 ve 96 saat sonra alınan dişi organ örneklerinde dişicik borusu uzunluğu, dişi organ boyu ve çimborusu uzunlukları ölçülmüştür. Çimborularının dişicik borusu içerisindeki gelişmeleri ezme preparat hazırlanarak floresans mikroskop altında incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenmiştir: - Yapılan fenolojik gözlemler sonucunda üzerinde çalışılan kiraz ve vişne çeşitlerinin çiçeklenme zamanlarının ve sürelerinin birbirine yakın olduğu gözlenmiştir. - Doymuş Petri yöntemiyle yapılan çiçektozu çimlendirme testleri sonucunda çeşitlerin çoğu en yüksek çimlenmeyi % 1 agar + % 15 sakkaroz içeren ortamda (Reverchon kirazı % 31, Montmorency vişnesi % 28) göstermişlerdir. - Yapılan gözlemler sonucunda çeşitler arasında farklılıklar olmakla birlikte; çiçektozlarının üçgenimsi veya yuvarlak, çimborularının ise düzgün, orta uzun veya uzun olduğu gözlenmiştir. - Ölçülen dişicik borusu uzunlukları karşılaştırıldığında en uzun dişicik borusu Gaucher x ? (Serbest) kombinasyonunda 13.25 mm ve en kısa dişicik borusu Montmorency x Gaucher kombinasyonunda 7.42 mm olarak ölçülmüştür. - En uzun dişi organ boyu Gaucher x Montmorency kombinasyonunda 16.16 mm ve en kısa dişi organ boyu Montmorency x Gaucher kombinasyonunda 9.42 mm olarak ölçülmüştür. - En uzun çimboruları Montmorency x Gaucher kombinasyonunda 10.952 mm ve Gaucher x Montmorency kombinasyonlarında 10.912 mm ve en kısa çimboruları Vignola x 32Katırlı kombinasyonunda 2.244 mm ve Katırlı x Reverchon kombinasyonlarında 2.488 mm ölçülmüştür (Çizelge 6). - Bazı çiçeklerde çimboruları yumurtalığa ulaştığı halde me)^ tutumunun az olması; çimborularmın yumurtalığa ulaşması için geçirdikleri süre içerisinde tohum taslaklarının canlılıklarını yitirmiş olması ile açıklanabilir. - Meyve tutum oranları incelendiğinde en yüksek meyve tutumları Montmorency x Gaucher % 22.0, Katırlı x Gaucher kombinasyonundan % 16.0, Gaucher x Montmorency kombinasyonlarından % 12.0 sağlanmıştır. - Çalışmanın yürütüldüğü kombinasyonlarda yeterli meyve tutumunun olmadığı ve ticari bir değer taşımadığı saptanmıştır. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried out at the Aegean University Faculty of Agriculture, Department of Horticulture in 1994. The sweet cherry varieties Reverchon, Gaucher, Vignola and sour cherry varieties Montmorency, Katirh and Kütahya in the collection orchard of the same department were used as research material. Artifical cross-pollination was made to improve fruit-set by examining the pollen tube growth in the stylus samples taken at different periods after artifical pollination at the sane time the effects of treatments on fruit-set was investigated. Germination tests of pollens were done in media containing 1 % agar + 15 or 20 % succrase. ' Following the treatments, 24, 48, 72 and 96 h after artifical pollination, female organ samples were screened for growth, stylus and pollen tube length under the fluorescence microscope. The results from this study have been summerized as follows: - Phonologic observations showed that the flowering times and periods of the cherry and sour cheery varieties did not indicate much deviation. - Most varieties showed the highest germination in media that contains 1 % agar + 15 % succrase which was 3 1 % for the cherry c.v. Reverchon and 28 % for the sour cherry c.v. Montmorency respectively. - Observations showed that, regardless of varieties, pollens were mostly triangular or round in shape and pollen tubes smooth and semi-long or long. - When comparing the measured stylus length, the longest stylus was obtained from the Gaucher x ? (open pollination) combination (13.25 mm) and the shortest from the Montmorecny x Gaucher combination (7.42 mm). - The longest female organ length was seen in Gaucher x Montmorency combination (16. 16 mm) while the shortest was seen in Montmorency x Gaucher combination (9.42 mm). - The longest pollen tubes were observed in Montmorency x Gaucher combination (10.952 mm), Gaucher x Montmorency combination (10.912 mm) while the shortest was observed in Vignola x Katirh combination (2.244 mm) and Katirh x Reverchon combination (2.488 mm). 34- Even though the pollen tubes reached the ovaries, in some flowers no fruit-set was observed. This might be due to the loss of viability of ovules before the pollen tubes reached them. - The highest fruit-set was obtained from Montmorency x Gaucher (22.0 %), Katirh x Gaucher (1 6.0 %), Gaucher x Montmorency combinations (12.0 %). - The cherry and sour cherry varieties which were used in this study, indicated that fruit-set was insufficient, therefore the commercial value of the tested treatments could not be evaluated. 35