Ege Bölgesinde kuru incir depolama olanaklarının belirlenmesi ve geliştirilmesi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 38448
  2. Yazar: HALİL BAKİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
110 ÖZET Bu çalışmada, Ege Bölgesinde kuru inciri depolama olanakları (kurutmada kullanılan sergi yerleri, depolama yerleri ve yapısal özellikleri, depo koşulları, istif şekilleri ve süreleri, zararlılara karşı alınan önlemlerin durumu ve depolamada karşılaşılan sorunlar) belirlenerek, yeterlilik durumu incelenmiştir. Ayrıca, basit ve soğuk depo koşullarında yığın ve kasayla istiflemenin renk, şekerlenme ve % nem gibi kuru incir kalite özellikleri üzerindeki etkileri 2 aylı k deneme süresince kontrol edilmiştir. Bunun yanı sıra, kuru incir materyalinin 15, 30 ve 45°C sabit sıcaklıkta oluşturulan denge ortamı koşullarında nem adsorpsiyon izotermleri belirlenmiş ve bu izotermler ile kalite özellikleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Elde edilen bulgular ve literatür bilgisi ışığında, mevcut depolama olanaklarının iyileştirilmesine yönelik önlemler belirtilmiş ve bölge koşullarında kuru incir kalite özelliklerimin uzun süre korunabileceği bir soğuk depo yapısı geliştirilmiştir. Bölgede, kuru incirin depolanması y la ilgili bulgular; Aydın ve İzmir illerinde toplam 8 ilçe ve 24 köyde. Gayeli örnekleme yöntemiyle belirlenen 100 üretici, 42 aracı (24 tüccar işleyici, 8 kooperatif, 10 ihracatçı işletme) düzeyinde sörvey çalışmalarıyla belirlenmiştir. Farklı depo koşullarında yürütülen istif denemelerinde, Tesadüf Parselleri Deneme Desenine göre Faktöriyel Deneme Düzeni uygulanmıştır. 30, 60 ve 90 cm yüksekliklerinde yığınlar ve %10, %20 ve %30 açıklıklı kasalarla yapılan bu denemeler, 2 tekerrürlü olarak yürütülmüştür.Ill Araştırmada kullanılan kuru incir materyalinde (Sarı lop çeşidi, yarı işlenmiş A-4 no.lu kuru incirde) nem adsorpsiyon izotermleri gravimetrik esasa göre., iklimlendirme ve stabilite cihazı yardımıyla belirlenmiştir. Gerek sörvey çalışmalarından ve gerekse istif denemele rinden elde edilen verilerin çizelgeler halinde ve şekiller üzerinde bir dökümü yapılmıştır. Ayrıca mevcut kurutma ve depolama durumu resimlerle sunulmuştur. İstif denemelerinden elde edilen verilerin varyans analizinde Genstat-5 bilgisayar istatistik programı kullanılmıştır. Bu araştırmada, incelenen üretici ve aracılar düzeyinde depolama olanaklarının, yetersiz ve kuru incir kalite özellikle rinin uzun süre korunması için uygun olmadığı belirlenmiştir. Özellikle aracılar düzeyinde meydana gelen kalite kayıplarının önlenebilmesi amacıyla, bölge koşulları için geliştirilip önerilen soğuk depo yapıları yaygınlaştırılmalıdır. İhracatçı işletme ler, işlenmemiş kuru incirler için mutlaka ayrı bir depo kullanmalı ve depo koşullarını kontrol altında tutmalıdır. Kuru incire ait nem adsorpsiyon izotermlerin kullanımı depo koşul larının kontrolünde büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Depolarda mutlaka kasayla istiflemeye geçilmelidir. Kalite özelliklerinin korunması bakımından kasalarda açıklığın %10'dan fazla olmamalıdır. Tüm bu önerilerin uygulanabilmesi için ilgili yasa ve yönetmeliklerin yeniden düzenlenmesi, yasal yaptırımların arttırılması ve denetlemenin sıkı bir şekilde yapılması zorunludur.
Özet (Çeviri)
112 SUMMARY In this research, storage possibilities sues as drying places and their structural characteristics, storage conditions, intervals and ways of stowing, measures taken against to insects and problems faced in storage were determined and their sufficiency were examined. Moreover the impacts of stowing in heaping and plastic cases on the quality specifications of dried figs such as color, candying and moisture percent were controlled for 2 months under ordinary and cold storage conditions. In addition, moisture adsorption isotherms of the dried figs at 3 different temperatures, 15, 30 and 45°C, were determined and relationships between the quality specifications and the isotherms were examined. Under the light of the obtained results and the related literature, some measures were explained for the improvement of the storage possibilities of the region and a new structure for cold storage suited to a long time protection of the quality specifications was developed. The data regarding the storage of dried fig in the region were collected by face to face interviews with 100 producers and 42 intermediaries consisting of 24 merchants and processors, 8 comparatives and 10 exporters from 8 counties, 24 villages of Aydın and Izmir provinces that were selected by the purposive sampling. Stowing experiments of this research at different storage conditions were realized by the factorial experiment plan of the randomized block design method. The experiments were made with two replicates for heaping with the heights of 30, 60 and 90 cm113 and plastic cases with 10%, 20% and 30% hole openings. Moisture adsorption isotherms of dried figs (semi processed Sari lop variety) were obtained by the gravimetric method using a climate and stability device. Data from both the interviews and the stowing experiments were presented in tables and charts. The present situations of the storage and drying were also given with photographs. Results of the stowing experiments were analyzed within Genstat 5 statistical computer package. Thi3 research concludes that storage possibilities of the region are insufficient and unsuitable to keep the quality specifications of dried figs for a long time. A new cold storage design developed within the research that suits to conditions of the region should be extended to prevent losses particularly at the level of intermediaries. The exporters should absolutely allocate a separate room for unprocessed dried figs and control the storage conditions. The use of moisture adsorption isotherms of dried figs is to facilitate controlling the storage conditions. Stowing in cases should certainly be shifted in the stores. Hole openings of the cases should not be more than 10% to maintain the quality specifications. Undoubtedly related regulations should be revised, punitive sanctions should be raised and there should be a serious control system so that all the suggestions mentioned above might be applied.