Yüksek gradeli glial tümörlü olgularda tümör volümü ile serum S100B değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of serum S100B in patients with high grade glial tumor, tumor volume and values
  1. Tez No: 384530
  2. Yazar: KADİR OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN ERMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Onkoloji, Neurosurgery, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Yüksek gradeli glial tümörlerin tanı ve operasyon sonrası takip aşamalarında serum S100B değerlerinin mevcut görüntüleme yöntemlerine ek katkısının değerlendirilmesi ve S100B proteinin yüksek gradeli glial tümörler için bir tümör belirteci veya prognostik faktör olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi. Gereç ve yöntem: Aralık 2013 – Ağustos 2014 tarihleri arasında beyin ve sinir cerrahisi kliniğinde yüksek gradeli glial tümör tanısı ile cerrahi uygulanan 14 olguluk hasta grubu ve sağlıklı bireylerden oluşan 14 kişilik kontrol grubu çalışmaya alınmıştır. Hasta grubundan operasyon öncesi, operasyondan sonraki 1. gün ve 5. günler olmak üzere 3 kez, kontrol grubundan 1 kez olmak üzere venöz kan örnekleri alınmıştır. Hasta grubundakilerin ayrıntılı nörolojik muayeneleri değerlendirilmiş ve nörolojik hasar olup olmadığı tespit edilmiştir. Serumda S100B protein değerleri çalışılıp hasta grubundaki olguların görüntüleme yöntemleri ile tümör hacimleri ölçülmüştür. Operasyon öncesi ve sonrasındaki serum S100B değerleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hasta grubu ile kontrol grubunun S100B değerlerinin karşılaştırılması yapıldığında hasta grubunda S100B değerleri anlamlı oranda daha yüksek bulunmuştur. (p0,05) Ancak total rezeksiyon uygulanan olgularda postop 5. gün yapılan ölçümlerde S100B değerlerinde anlamlı bir düşüş saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Object: Assesment of serum S100B values' additional contributions to the current scan techniques in the diagnostic and postoperative follow-up stages of high grade glial tumors and assesment of availability of serum S100B protein values as a tumor marker or a prognostic factor for the high grade glial tumors. Material-methods: 14 patients who were operated with high grade glial tumor diagnosis in the neurosurgery clinic between December 2013 – August 2014 and a control group consisting of 14 healthy individuals are enrolled to the study. Blood samples are taken from the patient group 3 times as preoperative, postoperative 1. day and 5. day and from the control group once. Detailed neurological examinations of the patient group are evaluated and determined whether neurological deficit occured or not. Serum S100B protein values are worked and tumor volumes of the patients are measured with the scan techniques. Preoperative and postoperative serum S100B values are compared. Findings: When serum S100B values of patient and control groups are compared, S100B values of the patient group are found significantly higher. (p0,05) But a significant reduction of S100B values is determined in the postoperative 5. day measurements of the patients in whom total resection were performed.