Drenaj yönünden toprakların porozitesi (gözenekliliği) ile hidrolik geçirgenliği arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 38455
  2. Yazar: HAYDIN TARAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
64 ÖZET Bitkilerin kök bölgesinde, toprağın kullanılabilir su tutma kapasitesinin üzerindeki fazla suların bir drenaj sistemi ile topraktan uzaklaştırılması gereklidir. Bir drenaj sisteminin inşaası çok fazla masraf ve emek gerektirdiğinden sistemin titizlikle uygulanması için drenaj kriterlerine ait doğru sonuçların elde edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı drenaj projelerinin hazırlanmasında birer kriter olarak kullanılan toprağın hidrolik geçirgenliği ile drenaj porozitesi arasındaki ilişkileri araştırmak ve uygulamaya yönelik sonuçlar elde etmektir. Araştırma alanı olarak Izmir ili sınırlarındaki Menemen ilçesine ait iki ayrı bölge seçilmiştir. tik araştırma alanı Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama ve Araştırma Çiftliği olup burada araziyi temsil edecek şekilde beş ayrı yerde profiller açılmış, açılan bu profillerden bozulmamış strüktürde toprak örnekleri alınmıştır. Profillerin hemen yanında ise her katmana göre ayrı ayrı olmak üzere sondaj kuyuları açılmış bu kuyulardan bozulmuş strüktürde toprak örnekleri alınmıştır. Açılan sondaj kuyularında taban suyunun derinde olması nedeniyle porchet yöntemine göre hidrolik geçirgenlik ölçümleri yapılmıştır. İkinci araştırma alanı olarak Köy İşleri Bakanlığı Menemen Araştırma Enstitüsü arazileri seçilmiş, burada açılan sondaj kuyularından bozulmuş strüktürde toprak örnekleri alınmış ve porchet yöntemine göre hidrolik geçirgenlik ölçümleri yapılmıştır.65 Araziden alınıp laboratuvara getirilen bozulmamış strüktürdeki toprak örneklerinde hacim ağırlık tayinleri, bozulmuş strüktürdeki toprak örneklerinde ise bünye analizi, özgül ağırlık, toprak porozitesi ve saturasyon yüzdesi analizleri yapılmış bu değerler çizelge 4.1. ve 4.2. de gösterilmiştir. Ayrıca bozulmuş strüktürdeki toprak örneklerinin değişik basınçlar altında tutabildikleri nem miktarları saptanmış bu değerler çizelge 4.5, 4.6, 4.7. ve 4.8. de gösterilmiştir. Toprağın etkili porozitesi veya drenay porozitesi olarak adlandırılan çapı 10 mikrondan büyük olan porların topraktaki oranı ile hidrolik geçirgenlik arasındaki ilişki incelenmiş, bu iki kriter arasında doğrusal bir ilişki olduğu gözlenmiş ve uygulamada kullanılabilecek sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY If the excessive water at the root region of the plants is over the water hold capacity of the ground, then the water must to take a way from the ground with a drainage system. Because building a drainage system takes trouble and is very expensive, it is very important to take the right results of the drainage criterions for the system particular application. The goal of this study is to search the connection between the hydrolic conductivity and the drainage porosity of the drainage project, and to take goals towards the application. Two different regions in the administrative district Menemen, which is in the territory of the administrative porvince Izmir, were choosen for research areas. The first research area was“the Application and research farm”of the faculty of agriculture at the Aegean University. In five different places were profiles, to representate the territory, opened. From this opened profiles were ground specimens taken, which were in undistrot structures. Just next to the profiles were exploratory wells opened, which were different for each layer. Ground specimens in a distort structure were taken. The hydrolic conductivity measurings made with the Porchet methos, because the underground water was in the deep. For the second research area were the Menemen research institude territories of the Village work Ministry choosen. From the exploratory wells, which were67 opened here, were ground specimens in distort structures taken, and the hyrolic conductivity meansurings were madewith the Parchet method. With the undistort ground specimens, which were taken from the territory, were made volume weight determinations in the laboratory. With the distort ground specimens were made structure analysis, specific weight, ground porosity and saturation analysis' s. This values are shown in Table 4.1. and 4.2. Also the moisture quantities, which the ground specimens in distort structure can hold, are ascertain. This values are shown in Table 4.5, 4.6, 4.7 and 4.8. The connection between the hydro lie conductivity and proportion in the ground of the pores, which are greater than 10 u (microns) and which are named as the effectual porosity of the ground or drainage porosity were studied. It was observed, that between both criterion a linear connection is. Also were goals taken, which can used in the application.