Common foreign and security policy of the European Union and the role of The European parliament in CFSP from a supranationalist outlook
Uluslarüstü bir bakış açısı ile Avrupa Birliği ortak dış ve güvenlik politikası ve Avrupa parlamentosu'nun ODGP'daki rolü
- Tez No: 384615
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Avrupa Birliği Ortak Dış ve Güvenlik Politikası (ODGP), 1 Kasım 1993'te yürürlüğe giren Maastricht Anlaşması ile resmi olarak başlatılmıştır. Esasında, Avrupa Birliği üye devletlerinin ortak bir dış politika oluşturma çabaları Avrupa Birliği'nin kuruluş yıllarına kadar uzanmaktadır. Bu tez, Avrupa Birliği entegrasyonun çok önemli bir parçası olan Ortak Dış ve Güvenlik Politikasını Birliğin kuruluş yıllarından itibaren uluslarüstü paradigmaya ait yeni işlevselci bir bakış açısı ile incelemektedir. Bu bağlamda, üye devletler Ortak Dış ve Güvenlik Politikasının hükümetlerarası bir politika alanı olarak kalmasını istenmesine rağmen, uluslararası sistemdeki değişimler ve entegrasyonunun siyasi alana taşması (spill over) sonucu uluslarüstü unsurlar kazanmıştır. Avrupa Birliği'nin uluslaraüstü kurumlarından biri olan Avrupa Parlamentosu'nun gücünün Ortak Dış ve Güvenlik Politikası alanında zaman içinde artması bunun bir kanıtıdır. Özellikle Lizbon Antlaşması imzalandıktan sonra Avrupa Parlamentosu'nun bu alandaki parlamenter etkinliği görülür bir biçimde artmıştır.
Özet (Çeviri)
European Union's Common Foreign and Security Policy (CFSP) was initiated formally with the Maastricht Treaty which came into force on 1 November 1993. Indeed, Member States' endeavors to adopt a common foreign policy date back to the establishment years of the European Union. This thesis observes the common foreign and security policy which is an integral part of the European Union's integration beginning from the establishment years of the Union from a neofunctionalist perspective pertaining to supranational paradigm. In this context, although the Member States desired the CFSP to remain as an intergovernmental policy area, it has acquired supranational elements as a result of changes in international system and spillover of the integration to the political sphere. Gradual increase in the power of the European Parliament in the CFSP over time is evidence to this. Especially, after the Lisbon Treaty was signed, parliamentary activity of the European Parliament increased in this field visibly.