İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kurumsal kimliğinin grafik tasarım açısından analizi
The corporate identity analysis of the İstanbul Metropolitan Municipality in terms of graphic design
- Tez No: 384652
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
İstanbul, geçmişten günümüze kadar ulaşan bir dünya başkentidir. Şehir çağlar boyunca farklı uygarlık ve kültürlere ev sahipliği yapmış, bir medeniyet baş kentidir. İstanbul'un gündelik yaşamında gözlemlediğim, çok hızlı yaşanan kentsel değişim, hızlı nüfus artışı gibi etkenleriyle bu şehir artık ruhunu kaybetme noktasına gelmektedir. Bu ruhu insanların ve toplumun kente bakış açısı ile oluşturulmasıdır. Kentsel logolar, kentlerin tanıtılmasında ve kent kültürünün kolay algılanmasında önemli bir faktördür. Yerel yönetimde kentlerin kendilerini logo ile anlatma ve yapılan hizmetlerden haberdar edilmesinde önemli bir iletişim aracıdır. Onu diğerlerinden ayırt edilmesi sağlayan; özgün, estetik, anlaşılır olması gerekmektedir. Grafik tasarım açısından logonun kurumsal kimlikle birlikte bir bütün oluşturulduğunda kurum kendini ifade etmede rakiplerinden daha iyi ve kolay anlaşılacaktır. Bu çalışmamda İstanbul'un tarihinden günümüze kadar geçirdiği dönemleri, yerel yönetim açısından değerlendirilmiş olup, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kurumsal kimliği el alınarak ve kent kimliğinin algısını etkileyen faktörler incelenek bir sonuça varılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the past to the present day İstanbul is a global cosmopolitan city. İstanbul as a multination city has hosted many civilizations and cultures throughout the ages and the city remains as the capital of a civilization. However, İstanbul experienced very rapid urban change, with factors such as rapid population growth. Consequently the city is now losing its historical soul. This can be observed in the daily life of İstanbul. This change is formed by a view to the city's society. Urban logos play a significant role for the promotion as well as understanding the spirit of the city and its culture. Moreover, the logos take a substantial role for the municipalities and other unit of local governments to communicate with citizens and to articulate to the provided activates and services in the city. However, a logo shall make it possible to distinguish the originality and aesthetics of a city from others. In the terms of graphic design, the logo strongly related with the originality of the corporate identity and its positon towards competitors. Logos make possible to understand and to distinguish the peculiarly of a city.This work presents a chronological history of Istanbul, through evaluating the local government's situation and considering the corporate identity of the İstanbul Metropolitan Municipality by examining the factors that affect the perception of urban identity.