Yerel yönetimlerde sürdürülebilirlik: İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Amsterdam belediyesine yönelik bir inceleme
Sustainability in local governments: A study on Istanbul Metropolitan Municipality and Amsterdam municipality
  1. Tez No: 904683
  2. Yazar: ŞEYMA GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL SAYIMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sürdürülebilirlik, günümüzde insanlığın karşı karşıya olduğu en önemli zorluklardan biridir. Çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla ele alınan bu kavram, insanlığın geleceği için hayati öneme sahiptir. Yerel yönetimlerin, Birleşmiş Milletler Gündem 2030 hedefleri doğrultusunda sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için üstlenmiş olduğu önemli görev ve yükümlülükler bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Amsterdam Belediyesini, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda inceleyerek sürdürülebilir kalkınma hedeflerini hangi şehrin daha etkili bir şekilde uygulayıp, uygulamadığını tespit etmektir. Araştırmada, yerel yönetimlerin sürdürülebilir kent oluşturma hedefleri doğrultusunda yapılacak çalışmalara ışık tutmayı amaçlanmaktadır. Analizler, her iki belediyenin sürdürülebilirlik hedeflerine yönelik stratejilerini ve bu stratejilerin içeriklerine yönelik önemli bilgiler sunacaktır. Araştırmanın sınırlılıkları İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Amsterdam Belediyesinin 2004 - 2024 yılları arasında kurumsal web sitelerinde sürdürülebilirlikle ilgili yaptıkları haberler ile sınırlandırılmıştır. 2004 yılından itibaren sınırlandırılmasının nedeni ise, İBB'nin sürdürülebilirlikle ilgili çalışmalarının 2004 yılında başlamasından kaynaklanmaktadır. Araştırmanın yönteminde ise kategorisel içerik analizi yapılmıştır. Bu yöntem ile her iki belediyenin kurumsal web sitelerinin içeriği karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Araştırma sonucunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Amsterdam Belediyesinin sürdürülebilir kentlerle ilgili politika ve uygulamalarındaki benzerlikler ve farklılıklar belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Amsterdam Belediyesinin sürdürülebilirlikle ilgili yürüttükleri çalışmalar, yerel yönetimlerde sürdürülebilirliğe önem verdiklerini ve çeşitli stratejiler geliştirdiklerini ortaya koymaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden“Amaçlar İçin Ortaklıklar”hedefine yönelik çalışmalar yoğunluktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için iş birlikleri ve toplumsal katılımı teşvik eden projeler geliştirdiği gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, sosyal hizmetler, fırsat eşitsizliği ve çevresel projeler gibi alanlarda, yerel halkın aktif katılımını sağlama yönünde önemli adımlar atılmaktadır. Öte yandan, Amsterdam Belediyesinde sürdürülebilirlik anlayışı“Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar”perspektifiyle ele alınmaktadır. Bu şehirde, yeşil altyapının güçlendirilmesi, enerji verimliliğinin artırılması ve çevresel etkilerin azaltılması gibi konulara öncelik verilmektedir. Özellikle bisiklet yollarının yaygınlaştırılması gibi yenilikçi projeler, kentin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Amsterdam Belediyesinin sürdürülebilirlik konusundaki iletişim stratejileri arasında da önemli farklılıklar bulunmaktadır. Amsterdam Belediyesi, sürdürülebilirlikle ilgili mesajlarında bilimsel verileri öne çıkaran, rasyonel bir iletişim stratejisi benimsemiştir. Bu strateji, şehirdeki halkın bilinçlenmesini sağlarken aynı zamanda olumlu bir algı oluşturmuştur. Özellikle şehrin döngüsel ekonomi modeli ve temiz enerji hedeflerine dair somut veriler paylaşarak toplumu daha fazla bilgilendirdiği gözlemlenmiştir. Amsterdam Belediyesinin mesajları, sürdürülebilirliği sadece çevresel bir sorun olarak değil, sosyal ve ekonomik boyutlarıyla da ele alarak geniş bir perspektifte sunmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sürdürülebilirlik konusundaki iletişim stratejisinde ise metin içeriklerinin daha sınırlı olduğu ve daha yerel düzeydeki sorunları öne çıkardığı görülmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin mesajlarında projelere dair tanıtım ve kampanyalar ön plandayken, bilimsel veriler veya uzun vadeli hedefler konusunda daha az vurgu yapılmaktadır. Ancak son yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sürdürülebilirlik konusundaki farkındalık çalışmalarını artırdığı ve daha geniş kitlelere hitap etmeye başladığı dikkat çekmektedir. Her iki şehir arasında sürdürülebilirlik iletişimi açısından belirli farklar bulunmaktadır. Bu bağlamda, gelecekte her iki şehrin de iletişim stratejilerini geliştirmesi, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmalarında önemli bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is one of the most important challenges facing humanity today. This concept, which is addressed with its environmental, economic and social dimensions, is of vital importance for the future of humanity. Local governments have important duties and responsibilities to achieve sustainability goals in line with the United Nations Agenda 2030 goals. The aim of this research is to examine the Istanbul Metropolitan Municipality and the Amsterdam Municipality in line with the UN Sustainable Development Goals and to determine which city implements sustainable development goals more effectively. The research aims to shed light on the work to be done in line with the sustainable city creation goals of local governments. The analyses will provide important information about the strategies of both municipalities towards sustainability goals and the content of these strategies. The limitations of the research are limited to the news about sustainability made by the Istanbul Metropolitan Municipality and the Amsterdam Municipality on their corporate websites between 2004 and 2024. The reason for the limitation from 2004 is that the sustainabilityrelated studies of IMM started in 2004. The method of the research is categorical content analysis. With this method, a comparative analysis was conducted on the content of the corporate websites of both municipalities. As a result of the research, similarities and differences in the policies and practices of Istanbul Metropolitan Municipality and Amsterdam Municipality regarding sustainable cities were determined. As a result of the research, the studies carried out by Istanbul Metropolitan Municipality and Amsterdam Municipality regarding sustainability reveal that they attach importance to sustainability in local governments and develop various strategies. In Istanbul Metropolitan Municipality, studies on the“Partnerships for Goals”target among the sustainable development goals are intensive. It has been observed that Istanbul Metropolitan Municipality develops projects that encourage cooperation and social participation in order to achieve sustainable development goals. In this context, important steps are being taken to ensure the active participation of local people in areas such as social services, inequality of opportunity and environmental projects. On the other hand, the understanding of sustainability in Amsterdam Municipality is addressed with the perspective of“Sustainable Cities and Communities”. In this city, issues such as strengthening green infrastructure, increasing energy efficiency and reducing environmental impacts are given priority. Innovative projects, especially the expansion of bicycle paths, contribute to the city's achievement of sustainability goals. There are also significant differences between the sustainability communication strategies of the Istanbul Metropolitan Municipality and the Amsterdam Municipality. The Amsterdam Municipality has adopted a rational communication strategy that emphasizes scientific data in its sustainability messages. This strategy has raised awareness among the public in the city and created a positive perception. It has been observed that the city has informed the public more by sharing concrete data on the circular economy model and clean energy targets. The messages of the Amsterdam Municipality present sustainability from a broad perspective by addressing it not only as an environmental issue but also with its social and economic dimensions. In the sustainability communication strategy of the Istanbul Metropolitan Municipality, it is seen that the text content is more limited and emphasizes more local issues. While the promotions and campaigns regarding projects are at the forefront in the messages of the Istanbul Metropolitan Municipality, there is less emphasis on scientific data or long-term goals. However, it is noteworthy that the Istanbul Metropolitan Municipality has increased its awareness activities on sustainability in recent years and has started to address wider audiences. There are certain differences between the two cities in terms of sustainability communication. In this context, the development of communication strategies by both cities in the future will play an important role in achieving sustainable development goals.